Skupina ČEZ zahájila proces mezinárodní arbitráže proti Albánii.

Česká energetická společnost tak chce dosáhnout uhrazení škody, která mu v Albánii vznikla v důsledku neochráněné investice do distribuční společnosti CEZ Shpërndarje, uvedla společnost v tiskové zprávě.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák koncem ledna uvedl, že celková ztráta se blíží 200 milionům eur (pěti miliardám korun). ČEZ v Albánii v lednu přišel o licenci na distribuci elektřiny.

Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, kdy za 102 milionů eur koupila 76 procent v tamní distribuční společnosti. Zbývajících 24 procent vlastní albánský stát.

ČEZ ale o kontrolu nad distribuční společností v lednu přišel, když mu albánský regulační úřad odebral licenci k distribuci elektřiny a pověřil řízením podniku státního administrátora.

Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová uvedla, že investice v Albánii představuje 3,6 procenta ze všech zahraničních investic ČEZ.

Albánie naopak tvrdí, že jí ČEZ dluží na škodách zhruba jednu miliardu USD (19 miliard Kč). ČEZ o výši svého údajného dluhu vyjádřil pochybnosti, protože podle něj albánská vláda nevysvětlila, z jakých položek se částka skládá.

Finanční ředitel ČEZ Novák také v lednu řekl, že vývoj v Albánii nebude mít vliv na strategii Skupiny ČEZ. Energetická společnost se podle něj nyní soustředí na rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Polsku a v Německu a na jadernou energetiku v tuzemsku, žádné další plány na nákupy distribučních sítí na Balkáně neměla.

"Pokus o expanzi do Albánie se ukázal jako velmi nešťastný, ale po bitvě je snadné být generálem. Předpokládám celkovou ztrátu z této záležitosti na 6 miliard korun. Nemyslím si, že se něco podaří získat zpět, ale zároveň si myslím, že toto již cena akcií ČEZ dnes zohledňuje. Odpovědnost nese management ČEZ," uvedl tento týden v on-line rozhovoru pro IHNED.cz analytik Patria Direct Tomáš Sýkora.