Česká lékařská komora (ČLK) uspořádá 1. března protestní akci, ve které chce lidem sdělit, že kvůli krokům ministra Leoše Hegera (TOP 09) se sníží dostupnost, kvalita a bezpečnost zdravotní péče.

Lékaři budou pacientům v ordinacích nabízet k podpisu petici. „Komora rovněž chystá ústavní stížnost,“ řekl její prezident Milan Kubek.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska není k obavám důvod, péče letos bude zajištěna, ČLK prý straší lidi zbytečně.

„Občané by měli vědět, že výdaje na zdravotnictví jsou jedny z nejnižších v Evropě a tři roky po sobě se snižují,“ řekl Kubek. Krize dopadá podle něj na zdravotnictví víc, než je nezbytně nutné.

Příjmy systému budou letos podle plánů zdravotních pojišťoven, jak je projednávala vláda, 228,9 miliardy korun s meziročním růstem 2,4 procenta, výdaje 230,849 miliardy s růstem 1,5 procenta.

V petici nazvané Chceme kvalitní zdravotnictví lidé podpisem stvrdí, že „důrazně žádají, aby byla zachována dostupná kvalitní zdravotní péče, která je nyní ohrožena nezodpovědnými kroky vlády a ministra zdravotnictví“. Mezi signatáři jsou i neúspěšná kandidátka na prezidentku Táňa Fischerová nebo plastický chirurg Jan Měšťák.

Petice je proti snižování veřejných výdajů na zdravotnictví, zbytečně drahým lékům či dlouhému cestování k lékaři a do nemocnice. „Požadujeme, aby zdravotní pojišťovny z našich peněz platily lékařům v plné výši za veškerou péči, kterou my pacienti potřebujeme,“ uvádí se v petici.

Zatažení pacientů do sporu lékařů o peníze považuje Nosek za neseriózní. Za zneužití postavení lékaře považuje to, že by pacienti měli podepisovat v ordinacích petice.

Kubek: Česko je dostatečně bohaté

„Pacient v tomto případě není úplně v ideálním postavení, protože si nemyslím, že je schopen posoudit, zda obsah petice je pravdivý. Faktem je to, že raději vyhoví svému lékaři, ke kterému příště opět půjde s prosbou o řešení svého zdravotního problému, než by vyjádřil nějaký názor svým podpisem," řekl Nosek.

Podle Kubka je Česko dostatečně bohaté, aby každý jeho občan mohl dostat kvalitní zdravotní péči a nemusel se bát, že nedostane potřebné léky a operaci, když je bude potřebovat. Nová úhradová vyhláška a seznam zdravotních výkonů, které vydal Heger, to podle něj neumožní.

„Pan prezident Kubek straší každý rok tím, že vyhláška poškodí pacienty a zdevastuje české zdravotnictví. Já bych oponoval, zdravotnictví je jediný segment, který za posledních pět let zachovává růst pět až deset procent. I letos je plánován celkový růst výdajů o dvě procenta na 228 miliard korun. K obavám tedy důvod není,“ řekl Nosek.

ČLK varuje zejména před poklesem příjmů ambulantních specialistů, Kubek je ambulantní specialista. Nosek připomněl, že v minulých obdobích vždy zvyšovaly ambulance objem péče a stoupaly jim úhrady od pojišťoven.

Krachu ambulancí se ministerstvo nebojí

Krachu ambulancí se Nosek neobává, za posledních 20 let se podle něj nic podobného nestalo.

Komora dlouhodobě kritizuje chystané změny v síti nemocnic. Nyní burcuje k protestům také soukromé lékaře, prý jim klesnou příjmy až o 20 procent a hrozí jim ztráta smluv s pojišťovnami. Pojišťovny totiž hodlají ambulantní síť upravit, na vyjednávání o nových smlouvách si daly rok.

K možné ústavní stížnosti Nosek uvedl, že je otázka, zda rozhodnutí o zneplatnění části vyhlášky bude mít reálný dopad. Pojišťovny už podle vyhlášky platí. „Máme půlku února, takže tento typ protestu má smysl spíše formální, mediální než reálný,“ řekl.

Související