Městský soud v Brně na základě prezidentské amnestie prominul šesti představitelům krajní pravice podmíněné tresty za projevy na prvomájové demonstraci v Brně v roce 2009.

Mezi amnestovanými je také předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas, který za výrok o "ničivé imigrantské vlně tsunami" dostal čtyřměsíční trest s podmíněným odkladem na 20 měsíců.

Rozhodnutí se kromě Vandase týká i místopředsedy DSSS Jiřího Štěpánka, Michala Glase, Michaely Rodové, Petra Kotába a Martina Zbely. Výroky pronesli ještě jako představitelé Dělnické strany, později rozpuštěné a brzy poté nahrazené Dělnickou stranou sociální spravedlnosti.

Městský soud v Brně jim v roce 2011 uložil tresty vězení od čtyř do osmi měsíců s podmíněným odkladem na 20 měsíců až dva roky.

Výroky na prvomájovém shromáždění považovaly brněnské soudy za krajně radikální. Městský soud původně odsouzeným vyměřil ještě pokuty, které ovšem poté zrušil Krajský soud v Brně a ponechal v platnosti jen podmíněné tresty.

Všichni odsouzení označovali verdikt za nesprávný a nezákonný. Soudy podle nich rozhodovaly na základě nevěrohodného a nelogického znaleckého posudku a nevzaly v potaz námitky obžalovaných. Své výroky obhajovali například tím, že šlo částečně o alegorii a nadsázku. Neuspěli však ani u Nejvyššího soudu.

Vandas a jeho spolustraníci se podle brněnských soudů svými výroky dotkli menšin žijících v Česku, zejména Romů a Vietnamců. Mluvili třeba "o stepních hordách, které se stěhují do Evropy a šíří nemoci".

V projevech padly zmínky o Vietnamcích, kteří z prodeje levného textilu přešli na výrobu tvrdých drog, jež nyní prodávají dětem, řečníci kritizovali také Romy zneužívající státní sociální dávky.

Dělnickou stranu rozpustil v roce 2010 Nejvyšší správní soud. Jedním z důvodů byly právě extremistické projevy na stranických shromážděních a demonstracích. Většina představitelů i řadových členů strany pak přešla do DSSS.