Evropská unie včetně České republiky patří mezi státy, přes které mezinárodní teroristické organizace "perou" špinavé peníze, nebo se tu daří skrýt těm, kteří teroristům pomáhají.

Za dvacet let existence samostatného státu ale česká policie a justice nebyly schopny zatím žádnou teroristickou síť odhalit, případně odsoudit.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přitom před dvěma lety zatkli skupinu cizinců, většinou Dagestánců, kteří v Česku falšovali doklady i peníze. Policisté i žalobce jsou přesvědčeni, že byli napojeni na islamistickou teroristickou skupinu. Podpory z terorismu je ale nakonec soudkyně zprostila. Případ bude řešit městský soud.

„Útoky teroristických skupin v České republice nejsou násilné, ale mají tu své finanční aktivity. O to hůř se odhalují,“ konstatovala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová na pátečním semináři věnovaném mezinárodnímu terorismu.

Kauza s Dagestánci byla prvním případem v Česku, kdy se začalo mluvit o tom, že by gang mohl být napojen na teroristickou skupinu. Policie měla i indicie, které k tomuto závěru směřovaly. Část důkazů, které pravděpodobně pocházely od tajných služeb, ale nemohl soud podle současného právního řádu přijmout. Soudkyně přitom připustila, že policie disponovala určitými operativními skutečnostmi, že je skupina napojena na teroristy, ale pro soud nebyly použitelné. Nemělo by se to změnit?

To je otázka pro zákonodárce. Ti si musejí říct, zda je situace natolik nebezpečná a závažná, že ustoupí ochraně práv za situace, že prolomením těchto základních práv a svobod získají informace služby státu, ať už vnitřní, nebo vnější, které slouží na ochranu státu, nebo zda bude držet hranici, která striktně odděluje využívání těchto důkazů. To je opravdu otázka na zákonodárce, protože je ryze politická.

A váš názor?

Ten vzorek kauz je skutečně tak malý, že se z toho nedá odpovědně říci, zda by tyto dvě hodnoty byly v současné době neproporcionální, to znamená, že bychom potřebovali tu proporcionalitu změnit. Na této jedné kauze to neumím říci.

Případ dostal na starosti obvodní soud. Není to – pro jeho závažnost – příliš nízká instance?

Zvažovat, zda ten či jiný stupeň soudu by měl, nebo neměl některou věc soudit, by se mělo na základě analýzy. Já nemám argumenty pro to, abych tvrdila, že by v této zemi měl být speciální senát pro rozhodování korupčních trestních činů. Nemám argumenty pro to, abych mohla říct, že ten nebo jiný stupeň soudu tyto kauzy špatně odsuzuje, nebo je neodsuzuje. Nám se nedařilo je dostávat před soud, proto se mluví o státním zastupitelství, o tom prvním kroku.

Stejně tak nemohu říci, jestli tato úroveň soudu má, či nemá soudit takto závažné trestné činy. Myslím, že to se zase ukáže podle toho, jak budou kauzy odsouzeny, zda s tím budou u nižších stupňů problémy, nebo nebudou. Bez vzorku případů si nedovolím mluvit o tom, jestli ten který stupeň je správný pro projednávání těchto kauz.

Pokud BIS nebo jiné tajné služby sledují určité skupiny a vyhodnotí, že jsou napojeny na teroristické organizace, dozvíte se o tom?

Pokud jsou ty informace relevantní z pohledu trestního práva, to znamená, mohly by naplňovat podezření ze spáchání trestného činu, ať je to podpora, financování a tak dál,  tak se policie tyto informace samozřejmě dozví. Ale nesmí využít například odposlechy tajné služby.

Na semináři jste hovořila o tom, že EU ani ČR nejsou výjimkou, že i na jejich území se pohybují lidé napojení na teroristické organizace. Kolik setkání na půdě Česka probíhá?

To je otázka na služby, policii a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který je primárně zaměřen na odhalování druhu této trestné činnosti. Já na to neumím odpovědět. Jiná je ta obecná teze, že čím vyšší je svoboda trhu ekonomiky, tím snazší je zneužít ji pro tyto skupiny, a tak to je.

Teroristou bývá často označován člověk, který by byl v jiném státním řízení akceptovaný jako například aktivista. Jak má stát v takovém případě postupovat?

Sama jsem se v praxi setkala s tím, že policie na našem území zajistila osobu z  bývalé sovětské republiky, na kterou byl vydán mezinárodní zatykač pro terorismus. Rozhodovali jsme, zda se dopustil trestného činu na území České republiky, a pokud vím, tak státní zastupitelství, potažmo soud, který ve finále rozhoduje, konstatoval, že tato osoba nebude vydána.