Vrchní státní zastupitelství v Praze odtajnilo mzdy svých zaměstnanců. Šéfka zastupitelství Lenka Bradáčová v polovině ledna vyhověla anonymní žádosti, která ji ke zveřejnění platů vyzvala. Jako první informaci zachytil deník E15.

"Jsme veřejná instituce, proto jsem považovala za vhodné žádosti vyhovět. Kolik bereme, musí být transparentní," uvedla Bradáčová.

Jména všech zaměstnanců včetně jejich platů zveřejnila ve dvou přílohách na oficiálních webových stránkách zastupitelství. Z nich vyplývá, že hrubá mzda vrchní státní zástupkyně dosahuje částky 108 200 korun, její náměstek Adam Bašný má měsíčně na výplatní pásce necelých 82 tisíc korun.

Stotisícové platy mají ještě žalobci Jiří Dlouhý, Josef Kára, Vladimír Novák a Bohuslav Vacata.

Nejvyšší správní soud už před dvěma lety rozhodl, že instituce musí zveřejnit mzdy lidí, kteří jsou placeni z veřejných peněz. Za ně označil i státem placené zaměstnance. Úřad na ochranu osobních údajů toto rozhodnutí zpochybnil a některá ministerstva – nebo Úřad vlády – tak stále platy zaměstnanců či poradců odmítají zveřejnit.

Prolomit zeď mlčení se loni povedlo deníku Lidové noviny, který u pražského městského soudu vyhrál spor s Kanceláří prezidenta republiky. Ta původně odmítala zveřejnit platy nejbližších Klausových poradců. Po verdiktu soudu uvedla, že průměrný měsíční příjem vicekancléře Petra Hájka byl v prvním pololetí loňského roku 111 666 korun, tajemník Ladislav Jakl si přišel na téměř 104 tisíce.

Související