Neúspěšný prezidentský kandidát Dienstbier v rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že pro něj SPOZ není strana, ale lobbistická skupinka kolem Miroslava Šloufa.

Mynář uvedl, že si myslel, že Dienstbier je zkušeným politikem a že se nebude chovat jako nějaké "ukřivděné vzteklé štěně". "Myslel jsem si, že se bude snažit pracovat pro ČSSD a ne v dresu TOP 09," řekl novinářům Mynář a dodal, že za výrokem vidí Dienstbierovu uraženou ješitnost. "Celou dobu byl krmen informacemi hlavně z vedení ČSSD, že je tím pravým a nejlepším a samozřejmě si umím představit, že to zklamání je velmi výrazné," uvedl předseda SPOZ o neúspěšném kandidátovi na prezidenta.

Zeman: Dienstbier neunesl porážku

Dienstbierův výrok vůči SPOZ nechtěl příliš komentovat ani čestný šéf SPOZ a budoucí prezident Miloš Zeman. "Nechtějte ode mě, abych reagoval na pana Dienstbiera. Pokud někdo neunese porážku, vypovídá to především o něm samém, pokud se týká ke vztahu k SPOZ, k tomu je kompetentní její předseda," řekl Zeman.

Dienstbier odmítá představu, že by jeho strana měla kooperovat se stranou SPOZ. O integraci na české levici poprvé veřejně mluvila místopředsedkyně sociální demokracie Marie Benešová po schůzce se Zemanem.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale tento nápad odmítl. Dienstbier v narážce na to, že místopředseda zemanovců Martin Nejedlý zastupuje v tuzemsku ruský Lukoil, který získal za vlády Mirka Topolánka (ODS) dodávku paliv pro ČSA, uvedl, že tehdejší šéf ODS stál i u zrodu Zemanovců. "Byly informace, že Topolánek s (lobbistou Markem) Dalíkem pomáhali při financování SPOZ," uvedl Dientsbier.

Související