Slavík Zemana portrétoval ve středu. "Trvalo to necelé dvě hodiny včetně přípravy a všechno proběhlo naprosto profesionálně a bez problémů," řekl známý fotograf. Zeman podle něj do práce na svém portrétu nezasahoval. Nechal si od fotografa sdělit jeho představu, podle ní se vše odehrálo. Na snímku má tmavý oblek, bílou košili, klasickou kravatu.

Na tom, jak rychle dostane portrét k dispozici Česká pošta, záleží, kdy bude moci začít pracovat výtvarník na podobě nové známky s prezidentem. Podle dřívějších vyjádření pošty by známka mohla být v prodeji nejdříve koncem května.

Fotograf na volné noze

V České republice umísťování portrétů neupravuje žádný právní předpis, premiér Petr Nečas (ODS) v úterý uvedl, že není ani důvod nějaký takový předpis či doporučení do úřední praxe zavádět. Premiér dodal, že si ve své kanceláři po nástupu zvoleného prezidenta portrét nové hlavy státu vyvěsí.

Slavík začínal jako fotoreportér tehdejší Mladé fronty. Od roku 2003 je na volné noze. Zabývá se tvorbou stylizovaných i nestylizovaných portrétů.

Zeman a Slavík se znají delší dobu. Potkali se například při přípravě knihy a výstavy "20 let v Česku". I na základě této zkušenosti si Zeman Slavíka vybral jako autora svého portrétu, uvedla již dříve Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Všichni Zemanovi předchůdci v prezidentské funkci nafotili svůj oficiální portrét v České tiskové kanceláři.

Podívejte se na celý snímek Miloše Zemana od Herberta Slavíka

Oficiální portrét Miloše Zemana

Jak vypadala oficiální fotografie prezidenta Václava Klause z roku 2003?

Oficiální portrét Václava Klause z roku 2003

 

Takhle se nechal vyfotit prezident Václav Havel v roce 1990.

Oficiální portrét Václava Havla z roku 1990
Související