Nástupce papeže Benedikta XVI., který pochází z Německa, nemusí být Evropan. Naznačil to kardinál Dominik Duka, který ocenil papežovu odvahu, že se rozhodl odstoupit z úřadu ze zdravotních důvodů.

V církevní historii to je výjimečná událost, mandát papeže většinou zaniká až s jeho smrtí.

"Období pontifikátu, jehož byl papež Benedikt XVI. tvůrce, končí. Za tu dobu se počet věřících podařilo zvýšit ze 700 milionů na téměř dvojnásobek 1,2 miliardy lidí. Je potřeba říci, že v posledních 50 letech katolická církev přestala být typicky evropskou církví, ale daleko větší zastoupení má v Latinské Americe, Africe, začíná se prosazovat v Asii," uvedl kardinál.

Připustil tak, že nový Svatý otec může pocházet právě z těchto světadílů.

Duka bude společně s dalšími kardinály ve Vatikánu rozhodovat, kdo rezignujícího papeže nahradí. Konkláve se podle něj sejde patrně v březnu, jméno nového papeže má být podle prohlášení Vatikánu známo do Velikonoc.

"Jako budoucí volitel nemohu mluvit, koho budu volit, ani o tom, koho jsem volil," konstatoval.

Kardinál Miloslav Vlk se už volby nezúčastní, církevní kodex to hodnostářům povoluje pouze do 80 let věku.

Překvapení, zní z úst biskupů

Většina církevních hodnostářů označila papežův dobrovolný odchod ze Svatého stolce za překvapivý, ale ocenila ho. Podle litoměřického biskupa Jana Baxanta nečekané rozhodnutí odpovídá Benediktově charakteru.

"Určitě tam byla i velká odvaha. Když je někdo skromný a moudrý, tak potom má i odvahu udělat i veliké věci. Vždy, když jsem se s ním setkal, vyzařovala z něho inteligence a vzdělanost," řekl ČTK.

Rozhodnutí papeže, které je v moderních dějinách katolické církve unikátní, překvapilo i prezidenta Diecézní katolické charity Hradec Králové Josefa Suchára.

"Říkám klobouk dolů, to není jen tak. Myslím si, že k tomu rozhodnutí je potřeba hodně síly. V každém případě mě to zaskočilo, protože to není obvyklé, ale respektuji ho. Mám k němu úctu a beru to jako jedno z průlomových rozhodnutí," reagoval Suchár, který za rozhodnutím vidí velikou papežovu moudrost v okamžiku, kdy cítí, že již není schopen zastávat tak vysoký úřad.

Oslavy na Velehradě bez papeže

Královéhradecký biskup Jan Vokál v reakci na krok Benedikta XVI. uvedl, že k němu chová nesmírně hlubokou úctu. "To, že ze zdravotních důvodů odchází ze svého úřadu, proto vnímám jako velmi bolestnou ztrátu a cítím velké pohnutí. Jsem si však jist tím, že k tomuto rozhodnutí dospěl veden vírou, láskou k církvi a v hluboké modlitbě. Právě takto toto rozhodnutí přijímám a chápu je," uvedl Vokál.

Pětaosmdesátiletý papež, který do úřadu nastoupil v dubnu 2005, měl ještě letos dorazit na cyrilometodějské oslavy do Velehradu. Kardinál Duka naznačil, že ač by věřící patrně rádi viděli i jeho nástupce, nový papež jej na české cestě patrně nenahradí.

Související