Mezi špičkami parlamentních stran je nejdůvěryhodnější místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Věří mu 52 procent lidí. Druhý je s odstupem předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který se těší důvěře 40 procent Čechů. Z prvního na třetí místo se propadl místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Vyplývá to z výsledků lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Důvěra v Dienstbiera narostla od posledního průzkumu, který se uskutečnil v září, o 15 procentních bodů. Další neúspěšný prezidentský kandidát Schwarzenberg si od září polepšil o devět procentních bodů. CVVM ho ovšem zařadilo i do prosincového průzkumu, kdy už byl vzestupný trend znát - věřilo mu 36 procent lidí, o pět procent více než v září. Pospíšilovi nyní věří 38 procent lidí. V září to bylo 40 procent, což ovšem tehdy stačilo na první místo.

Místopředsedkyni ODS Miroslavě Němcové věří 36 procent dotázaných, o dvě procenta hůře na tom je předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Alespoň čtvrtina lidí věří také místopředsedům ČSSD Lubomíru Zaorálkovi, Marii Benešové a Zdeňku Škromachovi. Ostatní politici se alespoň na pětadvacetiprocentní hranici důvěry nedostali.

Výrazně si od posledního průzkumu pohoršili premiér a předseda ODS Petr Nečas a předsedkyně LIDEM Karolína Peake. Oba ztratili pět procentních bodů, Nečasovi věří 12 procent lidí, Peake ještě o procento méně. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zůstal na devíti procentech, předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi věří stejně jako v prosinci 22 procent Čechů.

Dienstbier s Pospíšilem jsou jediní z předních straníků, kteří mají převahu kladných hodnocení účastníků průzkumu nad zápornými. Dienstbierovi vyslovilo nedůvěru 35 procent lidí, Pospíšilovi 34 procent. Druhému Schwarzenbergovi sice věří 40 procent dotázaných, ale polovina lidí mu vyslovila nedůvěru. Nejhůře na tom v tomto směru je Kalousek, u kterého počet negativních hodnocení o 78 procent přesahuje kladné hlasy. U Nečase je to o 72 procent, u Peake o 69 procent a špatně na tom je také předseda Věcí veřejných Radek John, negativní hodnocení u něj o 64 procent přesahují kladná.

Průzkum se uskutečnil od 14. do 21. ledna, zúčastnilo se ho 1032 lidí.

Související