DPH nebude nižší. Sněmovna již v prvním čtení zamítla návrh senátorů na snížení obou sazeb daně z přidané hodnoty na deset a 17,5 procenta. Návrh současně do nižší sazby řadil například knihy nebo pomůcky pro zdravotně postižené.

Zamítnutí prosadila vládní většina přes nesouhlas opozice. ČSSD chce návrh v rozšířené podobě předložit znovu.

Návrh už před rokem v Senátu předložil senátor ČSSD Marcel Chládek a do Sněmovny doputoval loni v červnu. Sněmovna ale koncem roku schválila vládní daňový balíček, který DPH zvýšil o jeden bod na 15 a 21 procent.

Chládek v úterý apeloval na poslance, aby novelu propustili do dalšího projednávání, kde by se vzhledem k již schválené změně zákona upravila. Hovořil například o zavedení třetí sazby na vybrané položky, zejména knihy, učebnice a jiné tiskoviny, ale i zdravotní pomůcky.

Chládek: Smutná fraška

Po zamítnutí návrhu Chládek úterní hlasování označil za "smutné" a "frašku", zpravodaj podle něj vůbec nevěděl, o čem mluví. Řekl také, že v návrhu byly cíleně komodity, které mohla koalice podpořit. Svým hlasováním prý vládní poslanci dali najevo, že "nechtějí podpořit ani českou kulturu, ani sociálně slabé a postižené".

ČSSD předloží nový návrh

Sociální demokraté se s tím dle Chládka nesmíří a podobný návrh předloží znovu, bude však prý rozšířen o nižší sazby DPH na léky a potraviny. Senátor je přesvědčen o tom, že nový návrh může Sněmovnou projít, protože by pro něj prý mohla zvednout ruku i řada poslanců "rozpadající se vládní koalice".

Senát se pokusil zachovat sazby na loňské úrovni již jednou, a to ve vládní novele zákona o DPH, která se sazeb netýkala a zaváděla například elektronická přiznání k dani. Sněmovna tento pozměňovací návrh senátorů ale odmítla.

ČSSD chtěla v zamítnuté novele do snížené sazby DPH zařadit knihy, tiskoviny, potřeby pro zdravotně postižené a pro zdravotní a sociální péči o děti a seniory. Návrh zdůvodnili sociální demokraté, kteří mají v horní komoře většinu, zmírněním sociálních dopadů na obyvatelstvo.

Příliš vysoká DPH na knihy

Čeští knihkupci a nakladatelé již loni před zvýšením DPH varovali a upozornili, že vyšší DPH na knihy má v EU jen Dánsko a Bulharsko. Nelíbilo se jim ani to, že český stát zatížil nejvyšší daní v Evropě také elektronické knihy.

Související