Osvobození církví od daně z příjmů při prodeji vráceného majetku bude zrušeno. Schválila to v úterý sněmovna ve zrychleném řízení na návrh poslance Michala Doktora (Jihočeši 2012). Jeho daňovou novelu podpořila i opoziční ČSSD, která původně chtěla osvobození zrušit vlastní novelou.

Pro schválení Doktorovy normy, kterou podpořila také vláda a nyní ji dostanou k projednání senátoři, nakonec hlasovalo 136 ze 143 přítomných poslanců.

Daně by měly církve platit při prvním prodeji nemovitostí i movitých věcí, které jim budou v rámci majetkového narovnání se státem vráceny. Osvobození od daně z příjmu jim zůstane jen pro nabytí majetku.

Novela je výsledkem dohody, kterou Doktor s vládní koalicí uzavřel výměnou za to, že pomůže církevní restituce ve sněmovně prosadit. Církve měly být podle schváleného zákona od daně osvobozeny kvůli tomu, že i v restitučním zákoně z roku 1992 byl převod majetku a jeho prodej od daně z příjmů osvobozen.

Církvím má stát vrátit nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim bude také vyplaceno celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci. Stát naopak církvím postupně přestane hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.

Související