Budoucí prezident Miloš Zeman zveřejnil na svém webu fotografii, kterou Česká pošta využije jako podklad pro zhotovení známek s hlavou státu. Snímek se liší od oficiálního prezidentského portrétu, na němž fotograf Herbert Slavík zachytil Zemana netradičně s rukama sepjatýma pod bradou.

Slavík pořídil snímky zvoleného prezidenta před týdnem. Oficiální portrét tým budoucí hlavy státu zveřejnil v neděli. Portrét, který obvykle visí ve školních třídách nebo na úřadech, je podle odborníků nezvyklý.

Fotografie určená jako podklad pro výrobu poštovní známky je oproti němu více tradiční. Zemana zachycuje zpředu a hlava státu upírá pohled přímo před sebe. Ruce na snímku nejsou vidět.

Podobiznu budoucího prezidenta má Česká pošta k dispozici od úterý a v současné době se už pracuje na přípravě kresleného portrétu, který bude podkladem pro novou známku, řekl ČTK ředitel komunikace pošty Ivo Mravinac. Autorem portrétu má být Miloš Ondráček, který s poštou spolupracuje dlouhodobě a je například autorem známky se současným prezidentem Václavem Klausem.

Nová známka by se podle Mravinace měla v distribuci objevit na přelomu dubna a května. Nejprve vznikne kresba, jejíž podobu musí budoucí prezident schválit. Teprve poté může vzniknout rytina, podle které se budou známky tisknout. Ještě před samotným tiskem musí konečnou podobu ceniny schválit vydavatel, kterým je ministerstvo průmyslu a obchodu a rovněž vedení České pošty.

Zemanovo fotografování Slavíkem minulou středu trvalo zhruba dvě hodiny. Fotograf vytvořil celou sérii snímků. Oficiální portrét podle odborníků vypovídá o budoucím prezidentovi více, než bylo záměrem. Podle některých expertů je snímek příliš ponurý, jiní ho označují za kýč.

Podívejte se na celý snímek Miloše Zemana od Herberta Slavíka, který bude předlohou pro poštovní známky

 

Předloha pro poštovní známky

 

Podívejte se na oficiální portrét budoucího prezidenta Miloše Zemana od Herberta Slavíka

 

Oficiální portrét Miloše Zemana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Související