Na ekofarmě v Javorné na Šumavě se právě rodí sněhobílé jehně. Únorový mráz a vichřice mu vůbec nevadí. Jakmile ho matka olíže, hned se zkouší postavit na třesoucí se nohy a odvážně dělá prvních pár kroků. Takových jehňat jsou tu další desítky, různých barev i věku. Všechna mají jedno společné: jistotu, že zůstanou u mámy a budou pít její mléko, dokud bude potřeba. Na rozdíl od běžného chovu, kde se mláďata odstavují co nejdříve, aby samice daly více mléka, se totiž na ekostatku nechává vše jít přirozenou cestou.

Farem jako tahle začaly v posledních letech vznikat stovky a rozloha polí a luk využívaných pro ekozemědělství rychle roste. V evropském měřítku se Česko dokonce stalo ekofarmářskou velmocí. Nejnovější data z ministerstva zemědělství ukazují, že Česko je podle podílu ekologicky obhospodařované půdy čtvrté mezi zeměmi v EU, hned za Rakouskem, Švédskem a Estonskem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.