Fakta

Rozloha

488 658 HEKTARŮ

tvořila v roce 2012 rozloha ekologicky obdělávané půdy. Toto číslo každoročně stoupá o tisíce hektarů

Podíl

11,46 PROCENTA

tvoří ekologicky obdělávaná půda z celkové plochy obhospodařovaných pozemků v Česku.

Počet

3934 EKOFAREM

nebo jiných ekologicky hospodařících zemědělských podniků je nyní v Česku. Každý rok toto číslo stoupá o desítky.

Dotace

1,22 MILIARDY

je částka, o kterou loni ekozemědělci zažádali stát. Konečná vyplacená částka bude velmi podobná. Je to o 63 milionů více, než bylo vyplaceno v roce 2011.

Ekofarmářům se v Česku daří stále lépe. Díky štědrým dotacím jsou v zemi už skoro čtyři tisíce ekofarem, jen za posledních pět let se jejich počet zdvojnásobil.

Podle posledních dat, která HN získaly od ministerstva zemědělství, je Česko čtvrtou nejvíce ekofarmářskou zemí v Evropské unii, pokud se přepočítá podíl ekologicky obdělávané půdy na celkovou rozlohu zemědělské půdy. Před Českem už jsou jenom Rakousko, Švédsko a Estonsko.

A každoročně se zvyšuje i množství peněz, jimiž stát ekofarmáře podporuje. Zatímco ještě v roce 2008 šlo ze státní kasy na ekologické statky zhruba šest set milionů korun ročně, loni už se částka vyšplhala na miliardu a dvě stě milionů korun.

"Dotace jsou teď pro nás nejvýznamnějším příjmem. Bez dotací by si naše farma zatím na sebe nevydělala," říká Miloslav Puchta z ekofarmy Svinná v Javorné na Šumavě. "Je pravda, že nás stát dotuje štědře. Máme od něj zhruba čtrnáct tisíc korun na hektar ročně. Kromě peněz bychom ale přivítali také odborné semináře a školení, jak se co dělá a pěstuje. Na všechno musíme přijít sami metodou pokus a omyl," upozorňuje Puchta.

V současnosti ekofarmáři hospodaří zhruba na dvanácti procentech celkové zemědělské půdy v zemi. Podle strategie rozvoje ekozemědělství chce vláda do roku 2015 ještě podíl ekopůdy zvýšit na 15 procent.

"Chceme podporovat vznik malých výroben nebo prodej ze dvora, což jsou přesně ta opatření, která ekologičtí zemědělci potřebují," řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Ekologičtí statkáři dostávají v Česku i čtrnáct tisíc korun na hektar ročně. Každý rok stát vyplácí ekofarmám víc peněz. V roce 2011 šla ze státní poklady miliarda a 160 milionů korun, letos už mají zemědělci zažádáno ještě o 63 milionů víc.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.