Když mluví ministr zemědělství Petr Bendl o rušení úřadů, vyhýbá se odpovědím na otázky, kolik lidí by mělo odejít. „Řekněte někomu, že končí, a on okamžitě přestane pracovat, vždyť už teď všichni pracují jen na tom, aby se udrželi,“ zdůvodňuje to lakonicky. Ilustruje to tichou válku o přežití, která letos vypukla ve státních úřadech. Vláda totiž vyhlásila velký program rušení a spojování institucí, který nemá v posledních letech obdoby.

Galerie koktavých zkratek

Největší díl padá na ministerstvo obrany, toho času bez vlastního ministra. Pohled do soupisu úřadů, které sají ze státních peněz, vyžaduje zvláštní jazykozpyt. Příkladem může být „Úřad pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování“ se všeříkající zkratkou UROSKSOJ.

Instituce má svého ředitele, jeho zástupce a osm oddělení a odborů. Jejím posláním je podle vlastního popisu na internetových stránkách „stanovování koncepce, strategických cílů, tvorba a řízení obranné standardizace, katalogizace a státního ověřování jakosti výrobků a služeb určených k zajištění obrany státu.“ Rozpuštěním této dobře utajené instituce stát okamžitě ušetří tři a půl milionu korun.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.