Vláda zřejmě nebude souhlasit s předlohou, která by zakázala používat metodu hydraulického štěpení hornin při průzkumu ložisek a při těžbě břidlicového plynu.

Norma obsahuje podle návrhu stanoviska pro středeční jednání kabinetu některé sporné body.

Autoři novely z řad poslanců ČSSD a Věcí veřejných poukazují na negativní dopady těžby břidlicového plynu na životní prostředí.

Pokud by bylo možné ložisko dobývat jen hydraulickým štěpením, stát by podle novely musel dané zásoby plynu vždy odepsat. V případě, že by někdo porušil zákaz používat tuto metodu, hrozila by mu až desetimilionová pokuta. Do výše dvou milionů korun by mohly úřady postihovat průzkum ložiska hydraulickým štěpením hornin.

Předběžné stanovisko vlády ale poukazuje na to, že v Česku žádná ložiska břidlicového plynu nejsou; když by podle zákona nemohla být vyhledávána, povinnost jejich odpisu je nadbytečná.

Zákaz dotěžování

Předloha by prý zakázala i běžně prováděné „dotěžování“ klasických ložisek ropy a plynu, přípravu podzemních zásobníků plynu nebo průzkum a využívání zdrojů minerálních vod a zdrojů hydrotermální energie.

„Navrhovaný zákon zakazuje činnost, která je u nás občas využívána, ale doposud nebyly nikde zjištěny její významnější negativní dopady na životní prostředí,“ stojí v návrhu vládního stanoviska.

V předloženém návrhu přitom poslanci tvrdí, že při použití metody hydraulického štěpení reálně hrozí zemětřesné otřesy, únik části plynu do atmosféry, exploze, kontaminace zemědělské půdy chemikáliemi nebo únik radioaktivity. "Odhady nákladů na sanace škod způsobených těžbou břidlicových plynů, jíž by došlo ke kontaminaci rozsáhlých území, mohou jít do stovek miliard Kč," uvádějí v návrhu.

O povolení hydraulického štěpení usilovaly dvě firmy v několika lokalitách, vzbudilo to odpor místních obyvatel.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) ovšem loni v listopadu uvedl, že nepodpoří zákon, který by v Česku těžbu břidlicového plynu jednou provždy zakázal. Navrhuje moratorium na těžbu i na průzkum ložisek do roku 2014. Do té doby by stát stanovil podmínky.

Stanovisko vlády není závazné. O předloze rozhodnou až zákonodárci.

Související