Pro budoucí ekonomy je nejlákavější práce v poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers ČR, právníci by rádi zamířili do firmy Allen & Overy a studenti technických oborů preferují kariéru ve Škodě Auto.

Ukázal to druhý ročník průzkumu TOP zaměstnavatelé 2012/2013, který mezi studenty vysokých škol uspořádala Česká studentská unie. Nejvíce hlasů studentů bez ohledu na studovaný obor však získal ČEZ. Přední příčky průzkumu tak obhájili loňští vítězové.

Žebříček ovládly hlavně velké nadnárodní společnosti. „V průzkumu se nám potvrdilo, že o prosperující a prestižní firmy je velký zájem. Chtějí u nich pracovat ti nejlepší studenti a to firmám do budoucna bezpochyby pomůže,“ řekl Jiří Kohout, mluvčí České studentské unie.

Anketa, která ukazuje, kteří zaměstnavatelé jsou podle studentů nejatraktivnější, proběhla v období od října do prosince loňského roku a zúčastnilo se jí přes deset tisíc respondentů. O pořadí v kategoriích podle studijního zaměření rozhodovali studenti s nejlepšími výsledky.

V rámci ankety byli také vyhlášeni vítězové podle jednotlivých průmyslových odvětví, o kterých rozhodovali všichni studenti, kteří se průzkumu zúčastnili. Své kategorie opět ovládla Škoda Auto a ČEZ. V informačních technologiích zvítězil Google, který na prvním místě vystřídal loňského vítěze společnost Apple. V nové kategorii Doprava a stavebnictví zvítězila společnost Student Agency.

„Průzkumem bychom rádi pomohli talentům v rozhodování, kdo jsou ti nejlepší zaměstnavatelé v jednotlivých odvětvích. To znamená, kde se mají ucházet o pracovní místo a kterou volit pracovní nabídku,“ řekl Kohout.

Kategorie Název firmy
Ekonom         PricewaterhouseCoopers  
Právník                          Allen & Overy
Technik Škoda Auto

Tabulka 1: výsledky hlasování studentů s nejlepšími studijními výsledky dle studijního zaměření

Průmyslové odvětví Název firmy
Automobilový a strojírenský průmysl     
Škoda Auto
Bankovnictví, pojišťovnictví Česká spořitelna        
Energetika, plynárenství ČEZ
Doprava a stavebnictví Student Agency
Informační technologie Google
Obchod Tesco Stores
Poradenství, outsourcing, audit Deloitte ČR
Právní kanceláře Deloitte Legal
Spotřebitelský průmysl Plzeňský Prazdroj
Telekomunikace

Vodafone

Tabulka 2: výsledky hlasování všech 10 479 studentů v jednotlivých průmyslových odvětvích.

Související