Statisíce Italů dostaly před víkendovými parlamentními volbami do schránek dopis od bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Lídr pravicové volební koalice v něm voličům slibuje vrácení daně v případě, že se díky jejich hlasům dostane k moci. Zatímco konkurenční strany to označují za uplácení voličů a chtějí Berlusconiho trestní stíhání, někteří voliči považují matoucí dopis za úřední dokument a domáhají se vrácení daně z nemovitosti, napsal list La Repubblica.

Volby do italského parlamentu proběhnou 24. a 25. února a slibují větší drama, než se před několika měsíci zdálo. V posledních průzkumech totiž dotahuje Berlusconiho koalice dříve jasně vedoucí středolevý blok Piera Luigiho Bersaniho.

Mediální velkopodnikatel Berlusconi vsadil v mohutném finiši kampaně na ofenzivu v médiích a jeho klíčovým tématem se stalo právě vrácení daně z nemovitosti zavedené úřednickou vládou premiéra Maria Montiho. "Refundace bude možná buď na váš bankovní účet, nebo osobně na poštovní přepážce," uvádí se v dopise, který podle stanice BBC vypadá jako úřední oznámení.

Mezi Italy patří daň ve výši 0,4 procenta hodnoty nemovitosti, s jejíž pomocí chtěl Monti zkrotit rozbujelý státní dluh, k nejneoblíbenějším novinkám poslední doby a Berlusconi v ní vycítil velký voličský potenciál. Pro aktivitu bývalého premiéra, jehož neukázněná rozpočtová politika v době vedení země je považována za jednu z příčin současné složité ekonomické situace země, však nemají jeho soupeři nejmenší pochopení.

Hlavní konkurent Bersani jej kvůli dopisu označil za podvodníka, lídr jedné z levicových stran Antonio Ingroia volal po jeho trestním stíhání. "Dopisem, v němž slibuje Italům peníze výměnou za hlasy, spáchal Berlusconi jeden, možná dva trestné činy," řekl podle BBC Ingroia.

V Itálii vyvolal Berlusconiho dopis podobný rozruch jako česká předvolební složenka rozeslaná Miroslavem Kalouskem a TOP 09 v roce 2010, která vyzývala voliče k zaplacení podílu přes 120 000 korun na státním dluhu. Stovky Italů – zejména seniorů – se podle deníku La Repubblica tento týden domáhaly na poštách a úřadech vydání formuláře, na základě nějž by zaplacenou daň dostali zpět. Úřady kvůli tomu musely vydat tiskovou zprávu, kde vracení daně dementují.