Lidé z Kolína už začali posílat exponáty na výstavu o nastupujícím prezidentovi Miloši Zemanovi, která má vzniknout v nových prostorách kolínského muzea.

Podle hejtmanova náměstka Marka Semeráda (ČSSD), v jehož hlavě se nápad věnovat Zemanovi výstavu zrodil, lidé ve městě na slavného rodáka stále vzpomínají. Semerád to řekl novinářům při páteční prohlídce Veigertovského domu, kde by expozice mohla být příští rok na jaře otevřena.

"Předpokládali jsme, že oslovíme i pana prezidenta, že ho navštívíme, seznámíme ho s naším záměrem. Mohu říct, že už teď je tady v Kolíně ohlas velký, spíš kladný. Oslovují mě dárci a posílají mi fotografie, kde je třeba Miloš Zeman na člunu, na školním výletě a tak dále," uvedl Semerád.

Nápad nadchl hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD), naopak komunisté, s nimiž ČSSD ve Středočeském kraji vládne, se k němu staví rezervovaně. Radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM) v pátek prohlásil řekl, že "Zeman není Jurij Gagarin ani Vladimír Remek, aby měl sochy nebo expozice ještě během svého života".

"Můj názor se nezmění, ani když budou Kolín přejmenovávat na Zemanov," prohlásil Štefek. Návrh podle něj zřejmě nepodpoří ani další komunističtí radní. "Jestli to bude názor celého klubu sociální demokracie, tak nás v radě mohou přehlasovat, ale určitě to nebude otázka, na které stojí či nestojí koaliční spolupráce," dodal.

Muzeum má přece i Gott

Semerád na vzniku expozice věnované žijící osobnosti nevidí nic zvláštního. "Když může být muzeum Karla Gotta v Jevanech, tak proč by nemohlo být muzeum Miloše Zemana v Kolíně?" namítl. Podle Řiháka je přirozené, že v demokratické společnosti je někdo pro a někdo proti. "Záleží ještě na radě, jak se k tomu postaví," řekl.

Zeman se v Kolíně narodil a studoval, v 60. letech pracoval ve strojírnách Tatra Kolín. "Miloše Zemana tady lidé znají. Jeho maminka byla učitelkou na základní škole, žil tady asi do 25 let, pak se odstěhoval do Prahy. Je to tady populární osobnost," řekl Semerád. Pamětníci podle něj například vzpomínají, že Zeman ve škole oslovoval své spolužačky zásadně příjmením.

Podle Semeráda se počítá s vytvořením komise odborníků, která bude koncept Zemanovy expozice řešit. Výstava v jedné či ve dvou místnostech Veigertovského domu zmapuje Zemanovu politickou kariéru a jeho život. Záměr má být zpracován do konce června.

 

Hejtmanství chce dům odkoupit do plného vlastnictví za 7,2 milionu korun. Řihák odhaduje další náklady na rekonstruci domu na 110 až 120 milionů korun. Práce musejí začít do konce roku, aby je kraj  mohlo zaplatit z regionálního operačního programu.

Výstavu prosazuje bývalý Rathův spojenec

Iniciátor výstavy o budoucím prezidentovi a starosta Cerhenic na Kolínsku Marek Semerád je bývalá pravá ruka Davida Ratha. Po vypuknutí aféry s "krabicí vína" přišel Semerád o slušně honorovanou funkci zástupce kraje v Bruselu, kterou mu zařídil právě Rath. Česká televize vypátrala, že je cerhenický patriot zároveň spolumajitelem firmy Cui bono, která jiným starostům nabízela zprostředkování evropských dotací na klíč včetně výběrového řízení.

Do krajské politiky se ale dokázal vrátit ve velkém stylu, tentokrát jako náměstek hejtmana Středočeského kraje. Na starosti má životní prostředí a zemědělství.

Související