Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) hodlá přezkoumat "podivnou" profesní kariéru soudce Ondřeje Havlína, který čelí obvinění z korupce a který kromě justice působil také v diplomacii. Ministr doufá v to, že se soudce sám vzdá své funkce. Uvedl to v neděli v Otázkách Václava Moravce. Podle ČT Havlín využíval svých politických kontaktů, blízko prý měl například k Miroslavu Šloufovi.

Havlína obvinil z korupce v souvislosti s jeho činností soudce Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Soud ho následně poslal do vazby kvůli obavě, že by ovlivňoval svědky nebo pokračoval v trestné činnosti. Kromě něj čelí trestnímu stíhání dalších pět lidí, z toho jeden státní zástupce, jeden advokát, jeden advokátní koncipient a dvě osoby, které stojí mimo justiční prostředí.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta v neděli řekl, že detektivy v tomto případě zarazil ojedinělý klientelistický systém a vzájemně silné vazby mezi jednotlivými obviněnými. Policie začala případ prověřovat díky "spolupráci s občany", dodal.

Špatný velvyslanec znovu soudcem

"Doufám, že mu dojde, že jednáním, kterého se pravděpodobně dopustil, poškozuje stav Soudcovské unie a postavení soudce vůbec. Předpokládám, že bude mít tolik rozumu na to, aby se funkce vzdal sám," prohlásil na Havlínovu adresu Blažek. Pokud tak Havlín neučiní, uskuteční se řízení o jeho dočasném zproštění funkce, při kterém by až do pravomocného skončení trestního řízení pobíral polovinu platu. "Myslím, že se tu není o čem bavit, to znamená, že to dočasné zproštění funkce nabude právní moci," dodal ministr.

Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník v ČT řekl, že ho Havlínova profesní kariéra velmi zaskočila. Fakt, že Havlín mohl na čas přerušit soudcovskou funkci, dělat velvyslance, "odejít odtamtud s ostudou" a zase se vrátit do justice, označil za nepochopitelné. "Vůbec se neměl vrátit do taláru," míní. "Osud tohoto soudce působí podivně. Prozkoumám to," souhlasil Blažek, který podotkl, že Havlín byl jmenován soudcem už za předchozího režimu.

Šloufův kamarád

Podle informací ČT chtěl být Havlín přeložen z Obvodního soudu pro Prahu 2 na Vrchní soud v Praze a využíval k tomu své politické kontakty. Blízko měl prý mimo jiné k významnému lobbistovi Miroslavu Šloufovi, dlouholetému spolupracovníkovi budoucího prezidenta Miloše Zemana. Blažek uvedl, že o Havlínově snaze o přeložení neví.

Havlín působil v letech 1993 až 1998 jako velvyslanec v Chorvatsku, poté se přesunul do Bulharska. Z postu jej v roce 2000 odvolala vláda poté, co si na jeho chování dlouhodobě stěžovala bulharská strana. Kritizovala Havlínovy urážlivé výroky, údajně také přejel nohu celníkovi.

Související