Policejní inspekce zadržela při víkendové razii ve věznici Mírov na Šumpersku osm lidí. Kriminalisté stále prohlížejí areál káznice a provádějí další domovní prohlídky.

Podle mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radky Sandorové lze z taktických důvodů sdělit další podrobnosti až v úterý, kdy akce nejspíš skončí.

Mluvčí zatím neuvedla, z jakých trestných činů policie zadržené podezírá. Podle informací médií jsou dva zadržení dozorci a zbytek civilní pracovníci věznice. "Zásah je náročný kvůli rozsáhlému prostoru věznice Mírov. Probíhají také domovní prohlídky a výslechy," uvedla Sandorová.

GIBS naposledy zasahovala ve věznicích loni v listopadu. Policie tehdy obvinila v Ostravě-Heřmanicích 11 lidí. Dozorci a další lidé se údajně podíleli na krádežích mědi. Inspekce také našla při preventivní razii ve Valdicích mobilní telefony a bodné zbraně.

Věznice Mírov patří k nejtěžším nápravným zařízením v Česku. Jsou tam lidé odsouzení za zvlášť závažné trestné činy, nebezpeční recidivisté a například vězni, kteří uprchli z jiného vězení. Mírov patří mezi tři káznice, které mají zvláštní režim pro doživotně odsouzené.

Trest si zde odpykává například známý český vězeň Jiří Kajínek, kterému soud udělil v roce 1998 doživotí za dvojnásobnou vraždu. Kajínek, který dodnes tvrdí, že je nevinný a opakovaně žádal bez úspěchu o nový proces, se proslavil útěkem právě z této věznice v říjnu roku 2000.

Související