Gorila Kamba z pražské zoo si při nedělním komplikovaném porodu přetrhla pupeční šňůru, zpečetila tak osud svého mláděte. Mrtvé mládě z ní potom museli lidé vyjmout císařským řezem.

Do záchrany gorily se zapojilo více než dvacet chovatelů, veterinářů a lékařů. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci zoo. Nejstarší z pražských goril už jednou podobně těžký porod prodělala, mládě při něm také uhynulo.

Kamba začala rodit v neděli dopoledne, po několika hodinách přišla první zásadní komplikace. “Vyšla část pupeční šňůry, kterou Kamba vzápětí přetrhla. Bohužel tím bylo rozhodnuto o osudu mláděte,“ uvedla zoo.

Podle porodníka Radovana Vlka z Fakultní nemocnice Motol totiž při porodu odhalili u Kamby v dolní části dělohy nezhoubný šesticentimetrový nádor, který bránil tomu, aby hlavička mláděte postoupila do pánve. Vyhřezlý pupečník pak gorila překousla a část sežrala.

„Kamba navíc neměla kontrakce a bylo jisté, že nedokáže mrtvé mládě sama porodit. Z tohoto důvodu byla navzdory riziku, s nímž byl tento krok spojen, uspána a přemístěna na operační stůl. Vyšetření ukázalo, že mládě nebude možné vybavit porodními cestami, a bylo tedy přistoupeno k císařskému řezu,“ popsali zástupci zahrady.

Zároveň upozornili, že se jednalo o první císařský řez gorily v Evropě, tento zákrok už dopředu konzultovali s odborníky v USA a Austrálii. Ředitel zahrady Miroslav Bobek také odmítl, že měli k císařskému řezu přistoupit preventivně, jiný než přirozený porod je prý pro gorily vždy problematický, například kvůli následnému přijetí mláděte matkou.

Kvůli Kambině stáří, nádoru v děloze a závažným komplikacím po dvou porodech pak lékaři gorile podvázali vejcovody, aby už nemohla mít mladé.

Z narkózy se pak gorila probrala až pozdě večer. Kamba zatím zůstává v jedné z ložnic v zázemí pavilonu goril. S ostatními členy tlupy je kontaktu.

Při porodu bylo 20 expertů

Při porodu pomáhala dvacítka expertů, do několikaměsíčních příprav se ale zapojilo kolem 60 lidí. V zázemí pavilonu byl připraven improvizovaný porodní sál, ošetřovatelé u gorily drželi služby.

Kamba v Praze rodila v roce 2007, kdy její mládě také uhynulo. Poté už zoo uváděla, že Kamba se vlastního potomka vzhledem ke svému pokročilému věku nedočká. Loni ale zahrada oznámila, že gorila přece jen zabřezla. Otcem byl samec Richard.

Nejstarší členka pražské gorilí tlupy přišla na svět začátkem 70. let v kamerunských deštných lesích. Byly jí sotva dva roky, když její rodinu povraždili pytláci. Dostala se nejprve do zoo v Lipsku a poté prošla několika dalšími zahradami, než se v roce 2005 zabydlela v Praze. Zoo ji charakterizuje jako tmelící prvek celé gorilí rodiny a hodnou "tetičku" všech mláďat.

První byla Moja

Zoo Praha chová gorily od roku 1963. Významnou kapitolu v historii chovu těchto zvířat však začali o 40 let později psát až členové současné skupiny: samec Richard, samice Shinda a Kijivu a později i Kamba a Bikira.

V prosinci 2004 se Kijivu narodila Moja, vůbec první gorilí mládě v českých zoo. V květnu 2007 ji následoval sameček Tatu, v dubnu 2010 sameček Kiburi a v prosinci další sameček, který zatím nemá jméno. Mládě porodila v prosinci 2010 také Bikira, ta ale svého potomka nepřijala, a Tano tak putoval do gorilí školky v německém Stuttgartu.

Související