Právě teď v Praze vrcholí jeden z nejpodivnějších sporů o lukrativní pozemek. Společnost Metrostav Development postavila na Žižkově 120 bytů, celkem jich plánuje tisíc. Na parcele, kterou před lety získala od pražského magistrátu.

Jenže státní úředníci teď překvapivě rozhodli, že pozemek Metrostavu nepatří. A že ho mají dostat příbuzní bývalých majitelů, kterým ho sebrali komunisté. Podle advokáta Daniela Honzíka, který restituenty zastupuje, všechno způsobila chyba úředníků: žádost o vrácení pozemků prý ležela několik let v archivech, aniž si jí někdo všiml.

Taková restituční kauza přitom v Česku ještě nebyla – a nejen proto, že Metrostav už na 5,8hektarové parcele na Vackově rozjel investici za miliardu. Ale také kvůli nevyjasněným okolnostem, které restituci provázejí. Není vůbec jisté, jestli restituenti skutečně na pozemek mají nárok. Restituce se tak trochu záhadně vynořila až po dlouhých dvaceti letech.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.