Za letenky z pražského Letiště Václava Havla zaplatí cestující v přepočtu na jeden kilometr čtvrtou nejvyšší cenu v Evropě. Ukázal to žebříček sestavený vyhledávačem letenek Aletenky.cz.

Server porovnával ceny letenek ze 30 největších evropských letišť. Letiště Václava Havla skončilo na 27. místě. "Dále jsme porovnávali ceny parkování na letišti a dopravu z letiště do středu města. V obou případech dopadla Praha příznivě," uvedla Barbora Nevosádová z Aletenky.cz

Pokud poletíte z polských Katowic, které z žebříčku vyšly jako nejlevnější, bude vás stát jeden kilometr letu průměrně 1,29 koruny. Když se ale rozhodnete letět z Prahy, vyjde kilometr na 4,68 koruny. Dražší už jsou jen lety z londýnského Heathrow, Helsinek a Curychu. Letiště ve Vídni skončilo o jednu příčku za Prahou, Bratislava je pak devátá nejlevnější. Odletíte odsud za 1,60 koruny.

Vysoké ceny letenek z pražského Letiště Václava Havla způsobuje i to, že zde má základnu jen jedna nízkonákladová letecká společnost, a tou je SmartWings. Ta ale nepatří mezi nejlevnější. V roce 2010 také kvůli sporům o vysoké letištní poplatky odešel z Prahy Ryanair. Ten byl známý svým tlakem na co nejnižší ceny letenek. Na některých trasách se také po stažení Českých aerolinií snížila konkurence a často tam létá jen jeden přepravce. Cenu tak nemá co tlačit dolů.

Drahé letenky, ale levné parkování

Aletenky.cz srovnávaly i další náklady, jako jsou například parkování nebo cesta na letiště. Kvůli vysoké ceně bývá často parkování na letišti v Praze kritizované, ve srovnání s jinými evropskými letišti ale skončilo s cenou 900 korun za týden jako osmé nejlevnější. Na prvním místě skončily opět Katowice, kde za týden parkování řidiči zaplatí 421 korun. V Bratislavě pak stejná doba stojí 73 eur (1857 korun), ve Vídni pak 99 euro (2517 korun). Jako nejdražší z porovnání vyšlo londýnské Heathrow, kde týden stojí 4289 korun.

Cena za kilometrPraha získala dobré umístění i v žebříčku, který porovnával cenu hromadné dopravy z centra města na letiště. Zatímco průměrně za ni zaplatíte 181 korun, v Praze vás lístek vyjde na 32 korun. Levněji se dostane už jen na dvě letiště v Evropě, a to v Bratislavě a ve Varšavě. O dost vyšší cenu zaplatíte u letišť, která jsou od centra města hodně vzdálená. Například letiště Oslo-Rygge leží 60 kilometrů od Osla a za cestu tam zaplatíte 544 korun.

Související