Bývalý policejní prezident Petr Lessy si předem naplánoval, že novinářům dá negativní informace o náměstkovi policejního krajského ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. V pátek to před soudem uvedl ministr vnitra Jan Kubice.

Lessy se před soudem zodpovídá z pomluvy a zneužití pravomoci kvůli údajnému zprostředkování informací novináři. Svoji vinu ale popírá s tím, že informace nepocházely od něj. V případě prokázání viny hrozí Lessymu až tři roky ve vězení.

Obžaloba Lessyho viní z toho, že v září 2011 předal své mluvčí anonym s udáním na náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. V rozhovoru pro deník následně uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka.

Bývalý policejní prezident ale tvrdí, že své mluvčí žádné materiály nedal. Redaktor mu prý s dotazem na Vaňka sám volal.

"Opakovaně jsem se plukovníka Lessyho ptal, co mu na Vaňkovi vadí, ale nikdy jsme se nedobrali odpovědi. Nakonec mi řekl, že má důkazy o Vaňkově negativní činnosti. Nabídl mi, že mi důkazy ukáže, ale odmítl jsem to. Sdělil jsem mu, že nejsem orgán činný v trestním řízení, a upozornil ho, že jestli má důkazy o trestné činnosti, musí se obrátit na policejní inspekci nebo na státní zastupitelství," popsal v pátek ministr Kubice v úloze svědka u Obvodního soudu pro Prahu 7.

"Měl jsem pocit, že Lessy má pocit, že Vaněk je zlo pro lidstvo, že je to ďábel," popsal Kubice. Lessy mu poté údajně řekl, že se s informacemi o Vaňkovi obrátí na novináře. Několik dní poté vyšel v deníku Právo článek, který zlínského náměstka očerňoval. "Říkal jsem mu, jestli se s tím článkem nezbláznil, a on odpověděl, že to bylo tak rychlé, že mu bouchly saze," dodal.

To, že by se Kubicemu svěřoval s plánem obrátit se na média, Lessy u soudu popřel. "Takovou důvěru jsem k němu neměl, abychom se bavili na taková témata," poznamenal. "Pan Lessy je v postavení obžalovaného, může se hájit, jak chce, může i lhát," reagoval poté ministr.

Lessy už dříve uvedl, že za jeho stíháním stála Kubiceho snaha odstranit ho z funkce. Policejní inspekce obvinila Lessyho loni v srpnu. Kubice ho poté okamžitě odvolal a po několika hodinách nahradil současným policejním prezidentem Martinem Červíčkem.

Související