Jižní Korea a Spojené státy zahájily dnes společné pozemní, námořní a letecké manévry. Vojenské cvičení, které potrvá až do 30. dubna, se koná v době zvýšeného napětí v regionu, jež minulý měsíc vyvolala třetí severokorejská jaderná zkouška.

Soul a Washington pořádají rozsáhlé společné manévry každoročně. Letos se jich účastní asi 10 000 amerických vojáků společně se 200 000 příslušníky jihokorejské armády.

Komunistická Severní Korea pohrozila minulý týden americkým vojákům v Jižní Koreji "zkázou", jestliže USA spolu s jihokorejskou armádou plánované dvouměsíční manévry uspořádají.

"Jestliže vaše strana začne těmito nebezpečnými manévry válku v této nebezpečné době, pak bude váš osud viset v každé hodině na vlásku. Měl byste si uvědomit, že ty, kdo začínají s válkou, čeká zkáza," řekl severokorejský velitel Pak Rim-so americkému generálovi Jamesu Thurmanovi.

Tento týden Pchjongjang svou ostrou rétoriku dále vystupňoval. Varoval před "blížícím se temným oblakem jaderné války" a zdůraznil, že jakékoli provokace vůči Severu se budou rovnat sebevraždě agresora.

Přestože spojenci každoročně opakují, že manévry jsou obranné povahy, KLDR je pokaždé odsoudí jako nácvik americké invaze na Sever s cílem svržení komunistického režimu.

V rámci manévrů mají vojáci obou armád uskutečnit mimo jiné nácvik vylodění a cvičení zaměřená na vojenskou logistiku pro případ naléhavé situace na Korejském poloostrově.

O vojenské technice, která se do manévrů zapojí, není oficiálně nic známo. Nejmenovaný americký vojenský činitel japonské tiskové agentuře Jonhap nicméně sdělil, že Jižní Korea a USA v minulých dnech jednaly o účasti americké letadlové lodi na jaderný pohon, stíhaček F-22 Raptor a strategických bombardérů B-52.

Kromě toho mají obě země uspořádat mezi 11. a 21. březnem simulační vojenské cvičení, do něhož bude zapojeno 10.000 Jihokorejců a 3500 Američanů. Situace budou simulovány hlavně s pomocí počítačové techniky.

USA mají v Jižní Koreji přes 28.000 vojáků. Významná americká vojenská přítomnost v oblasti se datuje od korejské války z let 1950-53, která skončila pouze příměřím, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy.