Prezidenti Česka a Slovenska Václav Klaus a Ivan Gašparovič se rozhodli vzájemně si udělit vysoká státní vyznamenání.

V pátek to potvrdili mluvčí obou hlav států. Gašparovič tak získá český Řád bílého lva, který je udělovaný osobám, jež se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužily o Českou republiku. Naopak Klaus dostane Řád bílého dvojkříže I. třídy. To je nejvyšší slovenské státní vyznamenání, které se uděluje cizincům kromě jiného za zásluhy o rozvoj vztahů se Slovenskem.

Klaus tento týden v Bratislavě využil novinářský dotaz ohledně možnosti udělit svému slovenskému protějšku vyznamenání, či získat nejvyšší slovenské státní ocenění, ke kritice médií.

"My vnitřně (s Gašparovičem) cítíme, že bychom si možná takové vyznamenání zasloužili, ale nebudeme vám dělat nahrávku, abyste tuto věc zesměšňovali," řekl v úterý Klaus na společné tiskové konferenci obou prezidentů. Gašparovič ale už tehdy možnost výměny nejvyšších vyznamenání naznačil.

"Vláda na svém středečním zasedání na žádost prezidenta projednala návrh na udělení státního vyznamenání prezidentovi Slovenské republiky Ivanu Gašparovičovi a návrh akceptovala," řekl dnes ČTK Klausův mluvčí Radim Ochvat.

"Slovenský prezident dnes udělil nejvyšší slovenské státní vyznamenání Řád bílého dvojkříže I. třídy českému prezidentovi Václavu Klausovi," řekl ČTK Gašparovičův mluvčí Marek Trubač.

Vyznamenání by Klaus mohl nechat poslat po českém velvyslanci v Bratislavě, podobně by mohl postupovat i slovenský prezident. Vyloučena ale zřejmě není ani možnost, že by se oba prezidenti mohli ještě jednou sejít. "O formě a místě odevzdání vyznamenání komunikujeme s českou stranou," poznamenal Trubač.

Podle informací ČTK si oba prezidenti původně měli vyznamenání vyměnit už během návštěvy Klause na Slovensku, která byla jeho poslední zahraniční cestou před skončením mandátu. Údajně na žádost české strany se ale slavnostní akt nakonec nekonal. Stejné vyznamenání jako dostane Klaus obdržel na Slovensku v roce 2003 tehdejší český prezident Václav Havel.

Související