Velitelem lodi byl Alexej Gubarev a československý pilot Vladimír Remek, tehdy devětadvacetiletý. Remek byl zároveň prvním nesovětským či neamerickým kosmonautem, který vzlétl do kosmu.

Historie Remkovy cesty do vesmíru se začala psát v roce 1976, když vojenští lékaři povolali na lékařské prohlídky osmdesát pilotů. Hustým sítem prohlídek prošli čtyři, mezi nimi byli Remek, Oldřich Pelčák, pozdější šéf českého letectva Ladislav Klíma a Michal Vondroušek. Po mnohaměsíčním tvrdém výcviku dvou posádek (Remek s Gubarevem, Pelčák s Nikolajem Rukavišnikovem) nakonec krátce před startem Praha rozhodla, že poletí Remek.

Poslancem za KSČM

Vladimír Remek a Alexej GubarevNa stanici Saljut 6, s níž se Sojuz 28 spojil, prováděla posádka řadu vědeckých a technických experimentů. Sojuz 28 přistál po 125 obletech Země 10. března. Remkův let byl bezesporu úspěchem československého výzkumu - kosmonaut provedl řadu experimentů připravených československými vědci. Přesto se nad ním vznášela řada dohadů. Jedním z nich bylo například to, proč vlastně Remek dostal přednost před Pelčákem.

Let československého občana do kosmu byl také chápán jako manifestace československo-sovětského přátelství.

Remek je nyní poslancem Evropského parlamentu za KSČM (od roku 2004) a podle spekulací by se mohl stát velvyslancem v Rusku.