Československé vojáky, kteří v březnu 1943 bojovali v bitvě u Sokolova, vykresloval komunistický režim jako neomylné hrdiny. Mnoho okolností ale zamlčel nebo zkreslil. I kvůli tomu se po roce 1989 objevily spekulace, které zpochybňovaly hrdinství vojáků a význam celé bitvy. 

Multimediální speciál IHNED.cz k výročí bitvy u Sokolova, včetně průběhu bojů minutu po minutě a interaktivní grafiky, najdete ZDE

„Myslím si, že nasazení jednotky byl úspěch. Vzhledem k velikosti a v porovnání s celou frontou se jednalo o nepatrnou věc, na druhou stranu se Čechoslováci ukázali jako odhodlaní bojovníci v plném stavu a s novou výzbrojí, prapor tak předčil řadu sovětských divizí,“ popisuje v rozhovoru pro IHNED.cz historik Tomáš Jakl.

Zároveň potvrzuje, že československý prapor čelil u Sokolova téměř dvojnásobné přesile. „Dva německé prapory neměly plné počty, podle německých válečných deníků z té doby byly třeba roty vybité na 10 až 15 mužů. Nicméně přímo v Sokolovu měli Němci proti Jarošově rotě velkou přesilu,“ dodává Jakl.

V čem vidíte přínos bitvy u Sokolova, jaký byl její význam tehdy a dnes?

Bitva u Sokolova měla velký význam. Ukázala, že československá exilová armáda je zastoupena už na všech frontách. Předtím Čechoslováci bojovali v Polsku, ve Francii, letci byli v Británii, na Středním východě působil československý prapor. Dobrovolníci se také v roce 1942 zapojili do bojů na Filipínách, tedy na frontě v Pacifiku.

Jedna věc je propagandistické zneužití po roce 1948, které z bojovníků na východní frontě udělalo takové komunistické supermany. Druhá věc je, za jaké ideály tam ti vojáci bojovali, jak složitými cestami se do Sokolova dostali, to všechno pak bylo potlačeno. Třeba to, že většina z nich byli Rusíni, kteří utekli do Sovětského svazu, aby bojovali v exilové armádě. Místo toho nejdříve skončili v pracovních táborech, kde jich až několik tisíc zemřelo, další přežívali v příšerných podmínkách, než jim bylo umožněno vstoupit do československé jednotky. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.