Poslední zářijový den roku 1943 absolvovala dvacítka protektorátních novinářů nezvyklou tiskovou konferenci. V jedné z kaváren u Václavského náměstí v Praze si vyslechli vyprávění skupinky zajatců, kteří ještě před několika měsíci bojovali v řadách československého praporu u Sokolova.

Pětice Čechoslováků, z nichž někteří již měli na sobě uniformu wehrmachtu, novinářům líčila, co je přimělo k válčení na „nesprávné straně“, jaké poměry v praporu panovaly, nebo i to, jak se Němcům podařilo zabít Otakara Jaroše – vůbec prvního cizince oceněného titulem Hrdina SSSR. „Nadporučík Jaroš zkoušel z kostelní věže neúspěšně žádat o podporu. Ta nepřišla. Německé pancéře se však stále blížily. Nadporučík Jaroš se potom pokusil dostati z věže ven, byl však přitom zasažen kulometem německého pancéře,“ říkal novinářům bývalý radiotelegrafista Svobodova praporu Jiří Šmolík.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.