Desítky lidí se přes Facebook svolaly na dnešní odpoledne k vile Tugendhat v Brně. Asi 30 mladých přišlo a demonstrativně se otočilo zády k prezidentu Václavu Klausovi při jeho příjezdu. Lidé zůstali otočeni i poté, kdy dosluhující prezident odešel dovnitř. Dva recesisté si také předali těsně před Klausovým příjezdem vlastnoručně vyrobená ocenění. Policie na klidnou akci pouze dohlížela.

Ve vile se Klaus setkal se svým slovenským kolegou Ivanem Gašparovičem a vzájemně si předali nejvyšší státní vyznamenání svých zemí.

"Nezájem veřejnosti, této jediné věci se Václav Klaus bojí více než homosexualistů, snowboardistů a Václava Havla dohromady. Proto bychom se s ním měli rozloučit, jak se sluší a patří," uvedli pořadatelé poklidné protestní akce. Akci nazvali "falešným a prázdným nerozloučením s Václavem Klausem". Celkem příjezdu prezidentů v okolí vily přihlížely zhruba dvě stovky lidí.

Český prezident přijel k vile před 13:30, slovenský o půl hodiny později. Krátce po 14:00 předal Klaus Gašparovičovi Řád bílého lva první třídy pro hlavy státu a obdržel od něj nejvyšší slovenské státní vyznamenání, Řád bílého dvojkříže první třídy. Klaus 7. března končí po deseti letech ve funkci. V pátek složí přísahu jeho nástupce Miloš Zeman.

Související