Nejprve nechtění hosté, pak žádoucí spojenci. Českoslovenští vojáci na východě zažili na vlastní kůži obě tváře sovětského režimu. Zlomovým okamžikem byl 22. červen 1941.

V okamžiku, kdy wehrmacht napadl Sovětský svaz, skončilo spojenectví mezi Hitlerem a Stalinem. Dosud internovaným Čechoslovákům, kteří byli sovětskému režimu nepohodlní, se otevírá cesta na frontu. Jejich příběh ale začíná o dva roky dříve.

Píše se březen 1939. Německo obsazuje zbytky Československa, Slovensko vyhlašuje samostatnost a vzniká Protektorát Čechy a Morava. Část československých vojáků však odmítá nečinně sedět doma. Od května 1939 do protektorátu prosakují zprávy, že v Polsku vzniká československý legion. Zvěsti jsou pravdivé.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.