Ludvíku Svobodovi vojáci říkali „náš starej“, prakticky byl otcem jednotky. Otakar Jaroš byl přísný velitel, ale i dobrý kamarád. To prozrazuje o hlavních postavách bitvy u Sokolova Alexandr Beer, dnes šestadevadesátiletý veterán. I on sehrál u řeky Mža svou roli. „Napadli nás. Byla to krutá bitva, veliká bitva. Jaroš hlásil Svobodovi, že se stahovat nehodlá,“ popisuje v rozhovoru pro IHNED.cz brigádní generál Beer.

Jaká byla vaše cesta k jednotce Ludvíka Svobody?

Já jsem byl v Krakově v československé legii. Když Němci napadli Polsko v září 1939, tak jsme museli na východ. Nebyla jiná cesta, mohli jsme buď do Rumunska, nebo do Ruska. Při tom ústupu jsme narazili na Rudou armádu a byli jsme internováni. Ale musím říct, že žádné gulagy a podobně. Potom jsem se dostal do Moskvy, a protože jsem studoval před válkou textilní průmyslovku, pracoval jsem v textilní továrně.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.