Překvapivý německý útok v červnu 1941 připravil Sovětský svaz o rozsáhlé ekonomické zdroje v Bělorusku, na Ukrajině a v západním Rusku. Spotřeba domácností klesla na 40 % beztak nízké předválečné úrovně. Sověti se snažili přesunout zbrojní průmysl před frontou dál na východ.

Tažení wehrmachtu v jižním Rusku a na Kavkaz, kde se chtěl Hitler zmocnit důležitých ropných polí, v druhém roce sovětsko-německé války katastrofu ještě prohloubilo. Hrubý domácí produkt Sovětského svazu prudce poklesl na pouhých 70 % HDP Německa. Přitom poslední rok před válkou vykazovala Moskva HDP 417 miliard dolarů, kdežto Berlín 378 (v cenách roku 1990 – pozn. red.).

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.