„Všude bylo moře sněhu, těžká technika se mohla pohybovat jen po cestách. Sověti nás obcházeli z boků,“ vzpomínal nacista Kurt Meyer na boje u Charkova v březnu 1943. Ačkoliv bývá 2. světová válka označována jako „válka motorů a zdrojů“, mělo na události před sedmdesáti lety klíčový vliv počasí.

7. listopadu 1941 slavil Sovětský svaz svůj nejdůležitější svátek: Velkou říjnovou socialistickou revoluci. Výročí úspěšného převratu, který vynesl komunisty v Rusku k moci. Tradičně se v tento den na Rudém náměstí v Moskvě konala vojenská přehlídka. 

Dobové záběry ukazují vojáky v zimních uniformách pod šedivou zimní oblohou. Německou armádu dělily od Kremlu, pod jehož hradbami se vojenská paráda konala, jen desítky kilometrů a chystala se k závěrečnému náporu.

Původní plán bleskově porazit Sovětský svaz ve stylu blitzkriegu se nedařil naplnit, wehrmacht měl poslední šanci a zároveň jej tlačil čas.

Zbraně nefungují, palivo mrzne

Půda rozbahněná podzimními dešti po ochlazení ztuhla a zatím nenapadl sníh, který by tankům a další technice bránil opustit silnice. Jenže v noci po přehlídce na Rudém náměstí začalo sněžit – dřív než obvykle. Teplota 12. listopadu klesla na 15 stupňů pod nulou a příští den dokonce na -22 stupňů.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.