Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vyšetřuje okolnosti smlouvy, kterou loni v dubnu bez výběrového řízení uzavřelo hlavní město s firmou Haguess na údržbu a správu softwaru pro Opencard, jak informoval v pondělí server Českápozice.cz. Podle serveru se policie případem zabývá na základě trestního oznámení proti členům nynější rady pražského zastupitelstva. Ti již měli na policii podat vysvětlení.

Trestní oznámení se týká všech členů rady, výjimkou je jen radní za ODS Aleksandra Udženija, která 3. dubna 2012 na zasedání chyběla. Radní podle oznámení postupovali v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, jelikož zakázka byla zadána v režimu jednacího řízení bez uveřejnění, ačkoliv důvod pro zadání v tomto režimu dán nebyl, píše server. Kdo oznámení podal, není známo.

"Předně předmětnou veřejnou zakázku zadala (rada hlavního města – pozn. red.) v JŘBU, v důsledku čehož hlavní město Prahu připravila o možnost vybrat nejvhodnější nabídku na základě srovnání nabídek více uchazečů a přivedla ji do situace, kdy bylo možno, pokud měla být smlouva uzavřena, pouze akceptovat jediným osloveným zájemcem nabízené řešení bez ohledu na jeho kvalitu a výhodnost," píše se v oznámení.

Posudek podporuje radní

Členové rady prý tvrdí, že museli zadat zakázku firmě Haguess, protože je výhradním držitelem licencí a jako jediná může práci vykonávat. Rada města měla také při schvalování na začátku dubna minulého roku k dispozici posudek advokátní kanceláře Abbot Legal, ve kterém je napsáno, že "uvedená veřejná zakázka je zadávána v souladu se zákonem o veřejných zakázkách."

Druhým bodem trestního oznámení je cena zakázky. Radní se podle něj dopustili porušení povinnosti při správě cizího majetku. Původní servisní smlouva byla s firmou Haguess uzavřena v roce 2006 a její hodnota na čtyři roky činila zhruba 18 milionů korun. Podle nové smlouvy z roku 2012 dosahuje cena za základní podporu přibližně 2,4 milionu korun měsíčně, tedy jenom za dva roky zhruba 57 milionů, a cena za rozšířenou podporu činí za dva roky 16,5 milionu korun. Tyto služby mají být čerpány pouze na základě objednané a následně odvedené práce.

Tak masivní cenový nárůst by ale bylo možné vysvětlit zvýšením počtu uživatelů z dvou tisíc na více než jeden milion a rozšířením aplikací, které mohou lidé s Opencard využívat.

Kartu Opencard vlastní kolem milionu lidí. Slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. V počátcích projektu uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Podle některých médií byly zakázky přidělovány stejným firmám napojeným na známé pražské podnikatele.