Nezaměstnanost je sice strašákem některých německých regionů, ale demografické změny vyvolávají opačné obavy - zda se v budoucnu podaří sehnat vůbec nějaké zaměstnance. Německé firmy už dnes trápí nedostatek kvalifikovaných pracovníků a po odchodu populačně silných poválečných ročníků do penze budou hledat náhradu jen těžko. Podniky se proto snaží udržet zaměstnance v práci do vyššího věku.

 

"Upravujeme pracovní prostředí, v laboratořích," řekl Harald Dinter, vedoucí oddělení globálního výzkumu léků ve společnosti Bayer HealthCare Pharmaceuticals, na dotaz týdeníku Ekonom, jak stárnutí pracovní síly mění jeho firmu. Vědci, kteří dosud při výzkumu stáli, například dostávají speciální nastavitelné židle a stoly, aby mohli pracovat i ve vyšším věku. Existují i další programy. Mimo jiné jsou to třeba dny volna navíc, aby starší zaměstnanci nemuseli chodit do práce každý den. Podnik nabízí také zdravotní prohlídky pro zaměstnance, aby se odhalily případné problémy a lidé zůstali zdraví do co nejvyššího věku.

 

Firma Bombardier Transportation, která je mimo jiné dodavatelem prakticky veškeré kolejové dopravy v Berlíně, má spočítáno, že během 15 let přijde o značnou část zaměstnanců. Sází na diversity management - například se v rámci firmy snaží pro starší zaměstnance najít pozice vhodnější pro jejich věk. Michael Clausecker, předseda představenstva Bombardier Transportation, dodává, že firma také, stejně jako další německé podniky, hledá nové pracovníky v zahraničí.

 

Odboráři, kteří mají v Německu větší vliv než v Česku, jsou ale přesvědčeni, že firmy nedělají dost. Podle Franka Zacha z konfederace DGB by měly nabízet stejnou flexibilitu, jakou požadují po pracovnících. "Zaměstnavatelé ještě nepochopili, že musejí nabídnout lepší podmínky, včetně lepších platů," uvedl.

 

Pro větší verzi infografiky klikněte na obrázek:

EK11 47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Týdeník Ekonom č.11/2013- Jakými kroky se snaží Německo vyřešit problém se stárnoucí populací?

 

- Jak se demografická změna odráží v nové německé architektuře a dopravě?

 

- A má vůbec štědrý německý sociální systém šanci přežít v současné podobě?

 

Odpovědi najdete v tématu Německo si hledá nové Němce v posledním čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 14. března.

 

Související