Na jaro si ještě chvilku počkáme. Tento týden počasí nabídlo jen mráz a sníh, jež komplikují dopravu na několika místech v ČR. V údolích Šumavy klesla teplota vzduchu pod minus 20 stupňů Celsia. Na těch jihočeských vozovkách, které se nemohou udržovat chemicky, leží vrstva sněhu, která místy namrzá. Správa a údržba silnic doporučuje jízdu se zvýšenou opatrností zejména na Prachaticku a Českokrumlovsku.

Přístroj na meteorologické stanicí na Rokytské slati naměřil minus 22. V na Churáňově, kde mají minus 12 stupňů, sněží. Leží tam 29 centimetrů sněhu.

Sníh napadl i ve vyšších polohách Zlínského a Olomouckého kraje. V nejvyšších polohách Vsetínska ho napadlo podle správců cest až deset centimetrů. V nižších polohách jsou vozovky většinou holé a sjízdné bez omezení.

Stále se lyžuje

Na několika místech Olomouckého kraje stále sněží. "Je zataženo, všude leží nový sníh. Přes noc napadlo do dvou centimetrů, ráno se opět rozsněžilo. Na vozovce leží sněhová kaše po chemickém ošetření nebo nový sníh," řekl v sobotu dispečer jesenické správy silnic.

Ochlazení a nový sníh prodloužily i lyžařskou sezonu na českých horách. V minulém týdnu se oteplilo, ale počasí v posledních dnech lyžařům zase přálo. Většina skiareálů tak nyní hlásí dobré podmínky, místy se tloušťka sněhové pokrývky stále pohybuje kolem metru.

V sobotu se teploty v Česku budou pohybovat mezi -3 až 1 stupněm a během dne by se mělo vyjasnit na většině území. V pondělí nás čeká oteplení, bude až 11 stupňů.

Trička místo kabátů

Před rokem, v sobotu 17. března 2012, padl na desítkách měřících stanicích v České republice teplotní rekord pro tento den. Vůbec nejvyšší teplotu tehdy meteorologové naměřili ve středočeských Dobřichovicích, kde teploměr ukázal 23,9 stupně Celsia. Historické maximum pro 17. březen bylo překonáno také v pražském Klementinu, kde rtuť vystoupala na 21,7 stupně.

Vlna mimořádně teplého počasí, které do středu Evropy dorazilo z jihozápadu kontinentu, přišla do Česka již 16. března. Také tehdy padla řada teplotních rekordů, a tak zatímco na horách se ještě lyžovalo, v nížinách už panovala bezmála letní pohoda.

Milovníci teplého klimatu si loni vůbec přišli na své. V srpnu totiž v České republice padl i absolutní teplotní rekord. V Dobřichovicích ukázal 20. srpna teploměr 40,4 stupně Celsia ve stínu. To bylo o dvě desetiny stupně víc než hodnota do té doby platného maxima z léta roku 1983.

Související