Nezvolení Jiřího Dienstbiera je jediný stín na sjezdu sociální demokracie, řekl v sobotu novinářům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Spokojený s tím nejsem a do určité míry je to i moje prohra," dodal.

Jaký je výsledek vaší debaty o dani z přidané hodnoty?

Nebudeme zvyšovat daň z přidané hodnoty tak, jak to dělala pravicová vláda. Pokud jde o možné snižování DPH, tak to, podle mého názoru, rozpočtová situace neumožní.

Kritizovali jste zvyšování, proč nyní nejde snížit?

Nejde to snížit proto, že jakmile jednou zvýšíte daň z přidané hodnoty, tak se zvýší ceny, ale vláda nemá žádný nástroj, jak by například prodejce donutila k tomu, aby po snížení DPH ceny opět snížili. To se dá udělat jen u regulovaných cen.

My se obáváme toho, že kdybychom snížili DPH, že by to nevedlo k brzkému poklesu cen, zatímco bohužel každé zvýšení DPH vede automaticky k nárůstu cenové hladiny. Kdyby tady byla vláda sociální demokracie v uplynulých letech, tak bychom tu dnes takto vysoké DPH neměli.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.