Tenista Tomáš Berdych si třetí finále po sobě nezahraje. Na turnaji v Indian Wells nedokázal znovu vyzrát na Rafaela Nadala, v semifinále prohrál 4:6, 5:7 a Španělovi podlehl už podvanácté za sebou.

Sedmadvacetiletý Berdych dokázal v Indian Wells Nadala zatlačit a potlesk si vysloužil i po vyhraných dlouhých výměnách. Platilo ale, že z přeliftovaných míčů bývalé světové jedničky se ke své typické agresivní hře dostával obtížněji.

Důležité ve hře Berdycha je podání a dlouho se na servis mohl spolehnout. Za stavu 3:3 ale neudržel laťku vysoko a Španěl trestal prvním brejkem. Nadala od zisku setu nezastavilo ani varování rozhodčího za příliš dlouhé pauzy mezi výměnami.

Ve druhé sadě hrál Berdych dál výborně a v osmé hře získal i díky dvojchybě podání Nadala. Za stavu 5:3 podával na zisk setu, ale neuspěl a ani k setbolu se nedostal. Španěl zvýšil obrátky a český hráč zbylé čtyři gamy utkání prohrál. Mimo jiné i proto, že při brejkbolu soupeře za stavu 5:5 poslal smeč do autu. Měl ještě šanci set posunout do tie-breaku, ale všechny tři brejkboly Nadal podáním odvrátil.

Berdych prohrál s Nadalem po hodině a třiačtyřiceti minutách. Jeho nepříznivá bilance se Španělem se tak prohloubila na tři výhry a už 13 proher.

Po úspěšném prvním kole Davisova poháru ve Švýcarsku hrál Berdych před Indian Wells ve finále turnajů v Marseille a následně v Dubaji, titul ale nezískal.

Nadal ukazuje, že je po dlouhodobém zranění levého kolena, kvůli kterému od prohry s Lukášem Rosolem loni Wimbledonu nehrál sedm měsíců, zpět v někdejší formě. Hraje čtvrtý turnaj, dva vyhrál a na všech postoupil do finále. Před Berdychem vyřadil v Indian Wells ve čtvrtfinále i Švýcara Rogera Federera.

O druhé místo ve finále se střetnou první hráč světa a letos ještě neporažený Novak Djokovič ze Srbska a argentinský hráč Juan Martín del Potro.