Pražská ODS bude podle primátora a svého šéfa Bohuslava Svobody pokračovat v postupu proti těm částem strany a členům, kteří mají problémy s důvěryhodností. Svoboda to uvedl v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Přímé rušení dalších místních sdružení v Praze se ale nyní podle primátora nechystá.

"Jsem představitel proudu slušných, v řadě případů zakládajících členů a slušných mladých členů, kteří se nesmíří s tím, že politika bude výtahem k moci, výtahem k majetku," prohlásil Svoboda. Zdůraznil, že občanští demokraté v Praze už jsou "za fází hovoření" o problému s lidmi, kteří mají politiku především jako výtah k moci a vlastním obchodům, a jednají. "Snažíme se to vyřešit a tu garnituru měníme," řekl.

Na konci února zrušila výkonná rada oblastní sdružení v Praze 4 a 12 a středočeskou organizaci Praha-západ. Zástupci zrušených organizací s rozhodnutím nesouhlasí, označili ho za spiknutí neúspěšných a odplatu za kritiku šéfa strany a premiéra Petra Nečase, jehož dlouhodobým podporovatelem je také primátor Svoboda.

Obnovu sdružení v Praze 4 už dostal na starosti místopředseda pražské ODS Zdeněk Zajíček, garantem pro Prahu 12 bude senátor Tomáš Grulich.

Pražský primátor v neděli odmítl spekulace, že plánuje občanské demokraty opustit a vstoupit do TOP 09. Svoboda zdůraznil, že podobné "virtuální pravdy jsou uměle vypouštěny", aby zvýšily nedůvěru k němu. Míní, že útoky se stupňují v situaci, kdy dosahuje cílů, které si jako politik dal. Je proto podle něj nesmysl, že by chtěl odejít ze strany, která má už krizi za sebou.

"Zcela zaručeně," odpověděl pak na otázku, zda pražská ODS má skutečně už svou krizi za sebou.

Naopak ČSSD je podle Svobody řízena "kmotříčky" daleko víc než kterákoli jiná strana v zemi. Jejich peníze podle něj jdou na volební kampaně a na vybudování obrazu sociální demokracie jako strany bez skandálů. Jeho slova senátor a bývalý místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier odmítl s tím, že jde o obvinění bez důkazů.

Rozpad koalice je nepravděpodobný

Svoboda se v pořadu vyjádřil také k současnému stavu pražské koalice. Ta se dlouhodobě nedokáže shodnout na čtyřech problematických bodech. Jde o otázky kolem dostavby a financování tunelu Blanka, dále jde o odkup podílu v Pražské plynárenské, financování dopravního podniku a objednávky právních služeb souvisejících s několikamiliardovou emisí dluhopisů.

Odchod TOP 09 z koalice vyhodnotil jako nepravděpodobný. Byl by to podle něj divný signál voličům. Na otázku, zda by rezignoval v případě krachu pražské koalice, Svoboda jednoznačně neodpověděl. Čekal by prý na to, jaká nová koalice vznikne, a poznamenal, že by se nejspíš "velmi smál".

Související