Vědec Ivan Čundrle z výzkumného týmu brněnského Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) uspěl se svým výzkumem léčby spánkové apnoe. Společně s týmem českých a amerických vědců zjistil, že výskyt nemoci, jež způsobuje dýchací potíže ve spánku, může souviset s nízkou hladinou hormonu leptinu v krvi pacientů.

Leptin by se tak díky výzkumu mohl stát novým ukazatelem, který umožní včas stanovit diagnózu. ČTK o výzkumu informovala mluvčí nemocnice u sv. Anny, pod kterou ICRC spadá, Šárka Urbánková.

Centrální spánková apnoe se projevuje nepravidelným dýcháním ve spánku, potížemi s koncentrací či ospalostí během dne. Může způsobit i selhání srdce či cévní mozkovou příhodu. "Mezinárodní výzkumný tým stanovil hodnoty hladiny leptinu v krvi, které svědčí pro riziko výskytu spánkové apnoe u pacientů se srdečním selháním. Stanovení hladiny leptinu v krvi je poměrně jednoduchý a dostupný test," uvedla Urbánková.

Čundrle převzal za výzkum v San Francisku cenu pro nejlepší mladé vědce Young Investigation Award za druhou nejlepší práci v oblasti kardiovaskulárního výzkumu. Lékař na výzkumu pracoval při své stáži na americké Mayo Clinic. "Věřím, že společné výsledky uplatníme jak v kardiologii, tak i v léčbě pacientů při život ohrožujících stavech, které vyžadují léčbu ve specializovaných centrech anesteziologie a resuscitace," uvedl Čundrle.

Ocenění v San Francisku získal i český lékař Ondřej Sochor. Zjistil, že riziky spojenými s obezitou mohou být ohroženi i lidé s normální hmotností, pokud jim tuk obaluje břišní orgány. "Toto poznání umožňuje zcela nový přístup pro včasnou identifikaci nemocných s vysokým rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění," podotkla Urbánková.

ICRC je postavené v areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny a vyjde na zhruba pět miliard korun. Lékaři v něm chtějí zkoumat a léčit nemoci, na které lidé umírají nejčastěji. V provozu už je kardioangiologická klinika, jako další se bude stěhovat neurologická klinika.