Sněžení způsobilo v pondělí večer problémy v dopravě na jihu Moravy, Vysočině a v Olomouckém kraji. Policisté museli například uzavřít R46 u Prostějova, kde způsobily kolaps kamiony, v Brně jezdí nepravidelně MHD i vlaky.

Policisté zaznamenali v Jihomoravském kraji zatím zhruba 80 lehčích nehod. Na silnicích leží vrstva ujetého sněhu. Na některých místech, zejména v okolí Brna, je kvůli sněžení snížená viditelnost.

Stále nesjízdná je pro vozidla nad 12 tun silnice druhé třídy II/379 z Vyškova přes Drnovice do Podomí, uzavřené jsou i další silnice, a to II/380 mezi Těšanami a Borkovanami na Brněnsku a velmi obtížně je sjízdná silnice třetí třídy na Brněnsku mezi Bořeticemi a Kobylím.

Před 20:30 zablokoval havarovaný kamion s nákladem silnici I/38 mezi obcemi Vranovská Ves a Hoštěhrádky na Znojemsku. Přímo v Brně se od rána stalo zhruba 30 nehod. V ulicích jsou stále všechny posypové vozy Brněnských komunikací a budou v nich tak dlouho, dokud bude sněžit. Zatím napadlo zhruba 15 centimetrů sněhu, teploty jsou okolo nuly.

Vlaky mají zpoždění i 90 minut

Problémy má městská doprava, především trolejbusy a autobusy v kopcovitých úsecích, v některých místech se tvoří kolony tramvají, když nejde přehodit zapadaná výhybka. Silné sněžení komplikuje i provoz v brněnském železničním uzlu. Omezení dopravy se dotýká všech vlaků, které mohou podle informací z webu Českých drah nabírat zpoždění v rozmezí 30 až 90 minut.

Policisté museli uzavřít i rychlostní silnici R46 u Prostějova. Dopravní kolaps tam způsobily kamiony, které vozovku ucpaly ve směru z Prostějova na Olomouc. Podepsalo se na tom především zimní počasí. V Olomouckém kraji od dnešního poledne hustě sněží. Na ostatních místech zatím policisté problémy hlášeny nemají.

"Kamiony uvízly v kopci od Prostějova na Olomouc od sjezdu na Olšany. Oba dva jízdní pruhy jsou ucpané, doprava se odklání na Olšany. V této chvíli není silnice v těchto místech průjezdná ani pro osobní auta," řekla před 20:00 krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Na Vysočině je kvůli sněhu obtížně sjízdná silnice II. třídy mezi Velkým Meziříčím a Třebíčí. S dopravními problémy ale podle informací policie a silničářů musejí řidiči stále počítat i na dalších důležitých tazích v kraji kvůli nehodám a uvízlým kamionům. Silničáři večer kvůli stromům spadlým do vozovky uzavřeli cestu II/399 mezi Stropešínem a Třesovem na Třebíčsku.

V kraji přibývají nehody, kolize byly i v obou směrech dálnice D1. Od rána do 17:30 zaevidovala policie 35 nehod, při nichž bylo devět cestujících lehce zraněno. Sypače nejdřív vyjely na Třebíčsku a Žďársku, následně se situace zhoršila i jinde v kraji. "Teď už máme všechna auta venku. Sníh se ujíždí a přimrzá, někde sůl zabírá pomaleji," uvedl dispečer krajské správy.

Problémy mají auta na hlavních tazích i na silnicích nižších tříd. Obtížně sjízdné byly odpoledne kupříkladu silnice mezi Telčí a Třebíčí, Novým Městem na Moravě a Žďárem nad Sázavou, mezi obcemi Bílý Kámen a Větrný Jeníkov. Potíže měli také řidiči mezi Jihlavou a Třebíčí, a to hlavně u Zašovic a mezi Brtnicí a Přísekou. Nehoda aut u Věže blokovala dopravu mezi Havlíčkovým Brodem a Humpolcem.

Související