Sjezd sociální demokracie v Ostravě po ideové i personální stránce obstál, myslí si bývalý prezident Václav Klaus. Podle něj to potvrdila mimo jiné výměna na postu místopředsedy strany, který opustil Jiří Dienstbier a nově ho nahradil plzeňský hejtman Milan Chovanec.

Klaus v komentáři vzniklém v jeho institutu píše, že jedním z možných posunů ČSSD bylo "osvojení principů nepolitické politiky a havlistického elitářství a přechod od klasických socialistických receptů k antistranické utopii, která má pouze zakrýt nevolenou vládu mocných zájmových skupin". V tomto smyslu prý sjezd obstál, což bylo vyjádřeno i personálně.

"Odmítnutím koncepce dosavadního místopředsedy a oblíbence mediálních struktur Dienstbiera a jeho nahrazení racionálně se chovajícím plzeňským hejtmanem Chovancem," napsal bývalý prezident.

V komentáři nenechává bez povšimnutí ani daňový koncept nejsilnější levicové strany, který charakterizuje jako "více státu a méně lidské svobody". Podle Klause je na něm nejzajímavější to, že sociální demokraté zapomněli na své plány na snižování DPH, že počítají s dalším růstem daňové zátěže, tentokrát hlavně v oblasti přímých daní, a to bez ohledu na to, že je česká ekonomika v recesi.

 

Klaus v této souvislosti míní, že "srdci socialistů jsou evidentně bližší nezaměstnaní na podporách než ti, kteří mají odvahu živit se živnostenským podnikáním jako osoby samostatně výdělečně činné".

Související