Počet uhynulých vepřů vylovených z řeky, která dodává vodu čínské Šanghaji, za poslední dva týdny stoupl na více než 16 tisíc kusů. Úřady denně ujišťují veřejnost, že podle testů je voda v Šanghaji nezávadná.

Nikdo zatím plně nevysvětlil, proč počet mrtvých prasat v řece v poslední době tolik stoupl, napsala agentura AP.

Podle posledních údajů bylo z řeky Chuang-pchu protékající třiadvacetimilionovou Šanghají vyloveno 10 570 prasečích mršin. Dalších 5528 uhynulých vepřů plavalo v jejích přítocích výš po proudu v oblasti Ťia-sing v provincii Če-ťiang.

Čína podle oficiálních údajů ministerstva zemědělství z loňského prosince chová 460 milionů prasat a je největším producentem i spotřebitelem vepřového na světě.

Jen v Ťia-singu je více než 100 tisíc chovatelů vepřů a každoročně je tu poraženo zhruba 4,5 milionu prasat. Farmáři, kteří jsou přistiženi, jak neodpovědným způsobem likvidují uhynulé kusy, mohou dostat pokutu do výše 3000 jüanů (asi 10 tisíc korun).

Nejde o první případ, kdy se vepřové v Číně dostalo do centra pozornosti. Minulý týden poslal soud v provincii Če-ťiang do vězení 46 lidí za to, že zpracovávali vepřové z nemocných kusů. Při jiné operaci policie v Ťia-singu zatkla 12 osob podezřelých, že jako organizovaná skupina nakupovaly a porážely nemocné vepře.

Čínská veřejnost kromě toho zažila skandály kolem oleje sbíraného z odpadních vod a znovu používaného k vaření nebo kolem dětského sušeného mléka kontaminovaného průmyslovou chemikálií melamin.