Ministerstvo spravedlnosti zruší věznici v Drahonicích na Lounsku. Vzhledem k počtu amnestovaných vězňů by byl její další provoz nehospodárný. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. V Drahonicích je v současné době 170 vězňů a zhruba 110 zaměstnanců a příslušníků Vězeňské služby.

"V Drahonicích klesl po amnestii počet vězněných osob z 296 na současných 170," uvedla mluvčí. Zrušení věznice ministerstvu navrhla Vězeňská služba, a to na základě analýzy dopadu novoroční amnestie exprezidenta Václava Klause.

Podle Čechové se Vězeňská služba bude snažit nabídnout svým příslušníkům a civilním zaměstnancům z Drahonic nové uplatnění. V úterý 26. března se s nimi ve věznici setká náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák i generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

Bohumil Peterka, starosta obce Lubenec, pod níž Drahonice patří, řekl, že zrušení věznice dál zhorší situaci na trhu práce v regionu. "Už tak tady máme dost velkou nezaměstnanost. Nedávno zrušili strojírenský závod Lutos, kde je nyní pět zaměstnanců, bylo jich tam 150. Předtím zrušili porcelánku. Měli jsme ve věznici alespoň pár pracovních míst," uvedl.

Téměř 6500 propuštěných

Vězeňská služba nejprve nabídne objekt věznice státním institucím k bezúplatnému převodu. V případě, že o něj nebudou mít zájem, postoupí majetek k prodeji.

V českých věznicích zůstalo po amnestii 16 121 vězňů, propuštěno bylo celkem 6442 odsouzených. V důsledku úbytku vězňů ministerstvo už dříve rozhodlo o zakonzervování tří poboček věznic ve Velkých Přílepech u Prahy, Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku a Poštorné u Břeclavi. Podle úřadu je zakonzervování dočasné, objekty se mají v budoucnu otevřít v závislosti na rostoucím počtu vězňů.

Podívejte se, kolik vězňů bylo díky amnestii propuštěno