S činností vlády Petra Nečase je podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) nespokojeno 89 procent lidí. Stejný počet dotázaných kritizuje také personální složení vlády, s premiérem Nečasem není spokojeno 82 procent Čechů.

Komunikaci vlády s veřejností hodnotí negativně 84 procent lidí, nespokojenost s vyhlášeným vládním programem vyjádřilo 70 procent dotázaných. Nečasova vláda je tak nejhůře hodnocená od roku 1998, kdy CVVM s průzkumy začalo.

Petr Nečas se přitom musí vyrovnávat s kritikou nejen jako premiér, ale jako předseda největší pravicové strany v Česku. Nedávný průzkum společnosti STEM ji poslal až pod desetiprocentní volební preferenci. Nečas sice v pondělní MF Dnes označil průzkum za nedůvěryhodný, připustil však, že se ODS potýká s úbytkem voličů.

Strana proto vytvořila takzvanou stínovou asociaci krajů, kterou nově vede místopředseda a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. V pondělí odpoledne předseda Nečas představí priority ODS pro volební rok 2014, program má straně vrátit voliče.

CVVM uvedlo, že mezi občany převládá ve vztahu k současné vládní koalici ve všech sledovaných aspektech poměrně výrazně nespokojenost nad spokojeností.

 

Největší podíl kladných hodnocení dostala vláda za svůj program, a to od 18 procent dotázaných. Premiéra kladně ocenilo 13 procent lidí, komunikaci vlády s veřejností 11 procent a činnost vlády osm procent dotázaných. Jen sedm procent Čechů pak kladně hodnotí personální složení vlády.

Vláda si od loňského února pohoršila ve všech sledovaných aspektech, a to v rozpětí od šesti do 17 procentních bodů. Největší přírůstek kritických hlasů CVVM zaznamenalo u hodnocení samotného premiéra Nečase.

„Z výsledku je zřejmé, že vláda Petra Nečase je v současnosti historicky nejhůře hodnocenou vládou samostatné České republiky od počátku realizace srovnatelných šetření po nástupu vlády Josefa Tošovského na začátku roku 1998, a to ve všech sledovaných aspektech,“ uvedlo CVVM.

Příznivci z pravice

Vládu lépe hodnotí příznivci pravice nebo pravého středu, lidé s dobrou životní úrovní nebo voliči ODS a TOP 09. Naopak výrazně kritičtější jsou příznivci ČSSD a KSČM a ti, kteří považují svou životní úroveň za špatnou.

S programem vlády jsou spokojenější lidé s vysokoškolským vzděláním.

Únorového průzkumu se zúčastnilo 1060 lidí.