Prezident Miloš Zeman navrhuje diplomatický post pro bývalou první dámu České republiky Livii Klausovou. Podle něj by měla být velvyslankyní v Bratislavě. Prezidentova mluvčí Hana Burianová informaci potvrdila.

Nápad se líbí i Václavu Klausovi. "Prezident Václav Klaus se domnívá, že by jeho manželka roli velvyslankyně s přehledem zvládla. Je si jist, že by se jí na Slovensku dostalo i velkého respektu a úcty," sdělil Klausův mluvčí Petr Macinka.

Podle serveru iDnes.cz ovšem šéf diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) se záměrem nesouhlasí. "Je to velmi neobvyklá myšlenka. Bylo by to demotivující pro celý diplomatický sbor. Na tom místě by měl být profesionální diplomat," řekl Schwarzenberg serveru.

Ambasádu v Bratislavě měl podle únorové nominace vlády převzít Jaromír Plíšek, dosavadní generální sekretář ministerstva zahraničí. Současný velvyslanec na Slovensku Jakub Karfík dovrší v říjnu 2013 čtyři roky působení ve funkci.

Podle mluvčího ministerstva zahraničí Karla Šrola by bylo "diplomatickou nezdvořilostí", kdyby úřad komentoval jakékoli návrhy diplomatů před jejich oficiálním přijetím druhou zemí. "Mohlo by to být chápáno jako vyvolávání nemístného tlaku na tu zemi," zdůvodnil Šrol. Proces jmenování velvyslanců je dlouhodobou záležitostí.

Ministerstvo zahraničí navrhne jméno kandidáta, které posléze musí schválit vláda. Kandidáta poté jmenuje prezident a následně se žádá hostitelská země o souhlas s dosazením daného velvyslance.

 

 

 

 

 

 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.