James D. Ratley

Vzdělání:
Absolvent University of Texas v Dallasu.

Kariéra:
V letech 1971-1986 byl u americké policie. V roce 1988 byl jmenován programovým ředitelem Asociace certifikovaných vyšetřovatelů podvodů, od roku 2006 je jejím prezidentem.

V Praze si na konci března dali sraz auditoři, vyšetřovatelé podvodů, experti na bezpečnost, korupci a daňové úniky.

"Rozhodně to ale není proto, že by Praha bylo nějakým centrem podvodů," vysvětluje volbu místa prezident celosvětové Asociace certifikovaných vyšetřovatelů podvodů James D. Ratley, který ale jinak přehnanými iluzemi o lidské dobrotě netrpí. "Neexistuje oblast podnikání, v níž by se nějaký druh podvodu neobjevil. Vždyť lidé kradou třeba i v církevních společnostech, i když tím vlastně okrádají boha," varuje.

Existuje nějaká jednoduchá metoda, rada, jak se vyvarovat rizika toho, že firmy budou přicházet kvůli podvodům o peníze?

K tomu, abyste mohl účinně bojovat proti podvodům, ve firmách potřebujete zkušené lidi, kteří rozpoznají první varovné signály a dokážou na ně reagovat. V ideálním případě jim i předcházet. Bohužel se ale často stává, že se podvody ve firmě provalí, až když přerostou do takových rozměrů, že je to neudržitelné a nepřehlédne je už nikdo. Naše statistiky ukazují, že průměrná doba, která uplyne, než se na podvody přijde, jsou dva roky.

Vaše role jako vyšetřovatelů podvodů je ale vlastně nezáviděníhodná. Když budete úspěšní, firmy budou důsledné v prevenci, budete přicházet o zakázky, protože nebude co vyšetřovat...

Toho se nebojte. Podvody tu budou vždycky. Neexistuje oblast podnikání, v níž by se nějaký druh podvodu neobjevil. Vždyť lidé kradou třeba i v církevních společnostech, i když tím vlastně okrádají boha. Pokud máte něco, co stojí za ukradení, buďte si jistí, že se to někdo ukrást pokusí.

Firmy kvůli podvodům přicházejí v průměru o pět procent svých zisků. To ale nezní jako nějak dramatické číslo.

Na první pohled možná ne, ale globálně jde o sumu 3,5 bilionu dolarů. A jde o ztráty z čistého zisku firem. Zkuste se zeptat průměrné firmy, jestli poté, co zaplatí všechny daně a poplatky, poté, co vyplatí mzdu svým zaměstnancům, je pro ně pět procent hodně, nebo málo. Pro řadu firem to může být i likvidační.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.