Stíhání nebudou pokračovat. Jde například o zastavení stíhání tří představitelů společnosti H-System. Uvedl to mluvčí soudu Petr Knötig.

"Stížnost byla ve všech čtyřech případech zamítnuta jako nepřípustná, protože v tomto případě není státnímu zástupci daná možnost podat další řádný opravný prostředek. Nejvyššímu soudu proto nezbylo než stížnosti zamítnout, aniž by se mohl zabývat stížnostními námitkami státního zástupce," uvedl Knötig. U soudu ležela ještě pátá stížnost, tu však žalobce vzal sám zpět.

Ve třech případech šlo o podvod, v jednom případě o krácení daní. Do sporných případů by teoreticky mohl promluvit ještě Ústavní soud. Není však jisté, zda by se případnými stížnostmi věcně zabýval.

Šéf dostal trest

Mezi zastavenými řízeními, která se žalobci pokoušeli zpochybnit, byl také případ H-Systemu, což je jedna z největších podvodných kauz v novodobé historii Česka. Do H-Systemu investovali lidé, kteří si chtěli pořídit nové bydlení. Slíbených domů se však většinou nedočkali.

Po amnestii se justice přestala zabývat podílem tří aktérů případu - Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmy. Už dříve dostal dvanáctiletý trest vězení šéf H-Systemu Petr Smetka, na nějž amnestie nedopadla.

Podle dostupných informací by měl Nejvyšší soud dostat také dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ohledně Vítka, Eliáše a Tůmy. Zatím ho podle Knötiga neobdržel. Nyní zamítnuté podněty jsou stížnosti proti zastavení z vrchních státních zastupitelství.

Žaloba pro velezradu

Ústavní soud v minulém týdnu rozhodl, že se bývalý prezident Václav Klaus nebude zodpovídat před Ústavním soudem z údajné velezrady. Soud zastavil řízení o žalobě podané Senátem. Důvodem je to, že Klausův mandát krátce po podání žaloby vypršel.

Senátoři v ústavní žalobě vyčítali Klausovi novoroční amnestii, otálení s podpisem dodatku Evropské sociální charty a případ soudního čekatele Petra Langra, o jehož soudcovských aspiracích Klaus navzdory pravomocnému verdiktu nijak nerozhodl. Dále jim vadilo to, že nepodepsal doplněk Lisabonské smlouvy a nenavrhoval kandidáty na ústavní soudce.

Klaus amnestií mimo jiné konkrétně nařídil zastavení pravomocně neskončených trestních stíhání, pokud od jejich zahájení uplynulo k 1. lednu 2013 více než osm let. Výjimkou byly kauzy, v nichž hrozil vyšší než desetiletý trest. K 15. únoru 2013 se tak zastavilo 327 trestních stíhání včetně řady případů hospodářské kriminality.

Související